Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gözümüze bir şey kaçtığında, gözümüze zarar vermeden ve kolay yoldan çıkarmak için uygulanabilecek taktikler nelerdir?

Ben de bir hemşireden öğrendiğim metodu aktarayım:
Üst göz kapağımızı sol elimizin işaret veya orta parmağıyla yukarı doğru kaldırıyoruz ve aynı anda sağ elimizle alt göz kapağımızı üst göz kapağımızın altına doğru itekliyoruz. Bu sayede alt göz kapağında bulunan kirpikler süpürge vazifesi görüyor ve yabancı cismi büyük olasılıkla dışarı çıkartıyor.
Bu şekilde çıkartamazsanız, elinizle gözünüzü kapatarak en yakın sağlık merkezine gidin.
Gözünüze yabancı bir cisim kaçtığında yapılmaması gereken başlıca şey, gözü ovuşturmak. Ovuşturursanız göz yüzeyini çizmeniz çok olasıdır.
  • Paylaş
Gözü mümkün olduğunca kırpmamak ve ovuşturmamak gerek.. diyeceksiniz ki, bunları bulabileceğim bir yerde olursam zaten daha profesyonel birinden yardım alırım, ama aklınızda bulunsun :) suni gözyaşıyla gözünüzü yıkayabilirsiniz veya iğnesiz bir şırıngaya serum fizyolojik çekip onunla da yıkayabilirsiniz. bunların hepsi eczanede bulabileceğiniz şeyler..
  • Paylaş
Şimdi anlatmaya çalışacağım. Geçen başıma geldi böyle bir durum ve bana şunu önerdiler. Bende yaptım işe yaradı.

Kirpiğimizden tutup göz kapağımızı aşağı doğru bombeyli bir şekilde kapatıyoruz. Sonra üst kapağı hafifçe ovalıyoruz. Bu işlemi bir kaç kez yaptıktan sonra, göz yaşıyla beraber göz kendini kurtarıyor zaten...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1343 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt