Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gözümüz ile ilgili en ilginç ve şaşırtıcı gerçekler nelerdir?

Göz benim çalışma sistemini en ilginç ve şaşırtıcı bulduğum organımızdır. Kaybetmekten de en çok korktuklarımdan birisidir. Sebebini bilemediğim, anlayamadığım kendimce bazı özellikleri yazmak isterim.

Neden Retinaya gelen görüntü terstir?
Cisimlerden gelen ışınlar, gözmerceğine gelir, göz merceği ışınları
birbirine yaklaştırır ve kırar. Cismin görüntüsü sarı benek üzerine ters olarak gelir. Görüntüyü düzleştiren görme merkezidir. Prizma gözlüklerle görüntü ters halde görmeye devam edebilirsiniz.

Retina
Görme işlevini asıl sağlayan kısımdır. Görme sinir hücrelerinin bulunduğu yerdir. Görme sinirleri birleşir, göz yuvarlağının arka kısmından çıkar ve beyne ulaşır.
Retina kırmızıyı algılamaz. Bir çok uzman retinanın kırmızı mavi ve yeşili algılayan üç reseptörü olduğunu söylerler. Kırmızı reseptörü sarı ve yeşil, yeşil reseptör ise mavi ve yeşili algılar ancak beyin kırmızı algısını değişik sinyallerle
daha sonra dönüştürür.
Göz

Gece bir süre sonra nasıl daha iyi görebiliyoruz?
Göz, özel bir gece görüş moduna sahiptir. Gözünüz karanlığa ayarlandığında retinaya neler oluyor ve gece görüşümüzü nasıl sağlıyoruz? Gündüz aktif olmayan ve karanlık oldukta 20 dakika sonra aktif olan kimyasal gece görüşünü
sağlar. Gece görüş reseptörleri maviye hassastır ve gece bir çok şeyi mavi görmemizin sebebi budur.

Göz

Göz yine çok ilginçtir ki en hassas organımızdır ama en az bakım isteyenlerden bir tanesidir.
Biz gülünce gözlerin de güler ve üzülünce gözyaşlarıyla bize destek olur...

Göz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1242 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt