Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gözümüzün önünde ara sıra farkettiğimiz yüzen cisimcikler nelerdir?

Hiç görme alanınızda amaçsızca sürüklenen bir garip küçük solucan benzeri leke fark var?Düzenle
Soruya dair af buyurursanız küçük bir düzeltme yaptım ve "şekilli organizmalar" yerine "cisimcikler" kelimesini getirdim. Çünkü gözümüzde gördüğümüz o şekilli "şey"ler organizma değiller. : ) Organizma, düzenli yapıda organlara ya da organcıklara ya da benzer işlevi sağlayan belli/belirsiz vücut kısımcıklarına sahip "canlı" varlıklara denir. O yüzden bu düzeltmeyi gerekli buldum. Soruya gelirsek, bu şeyler benim de çok kafamı kurcalıyordu ve kendim de gözümle ilgili bir sorunum mu var acaba diye kuşkulanıyordum vakti zamanında... Araştırdım ve genel bir durum olduğunu, yalnız dikkat edilmesi gereken noktaları da bulunduğunu gördüm. Öncelikle bunlar sayın Serkan Köse'nin de güzelce anlattığı gibi retinamız üzerine düşen birer gölgedir. Orijinal ismiyle "Floater", yüzücü, yüzer nokta gibi anlamlara gelir.
Daha derin ve düzenli bilgi için, ne tür durumlarda ortaya çıkabildikleriyle ilgili ve nelere dikkat edilmesiyle ilgili bu işin uzmanının açıklamalar yaptığı iyi bir kaynak buldum, aynen alıp paylaşıyorum:

Hazırlayan: Dr. Ahmet Karakurt
Ankara Numune Hastanesi Göz Kliniği

Bazen görme alanınızda küçük uçuşan noktalar veya karanlık alanlar görürsünüz. Bunlar genellikle boş bir duvar veya mavi gökyüzü gibi düz bir zemine bakarken belli olurlar. Uçuşan cisimler aslında, gözünüzün içini dolduran ve vitre ismi verilen saydam jel şeklindeki sıvıda bulunan hücrelerin küçük birikintileridir.

Bu nesneler sanki gözün önünde uçuşuyormuş gibi görünmesine rağmen aslında gözün içindedirler. Sizin gördükleriniz onların gözün sinir tabakası üzerine düşen gölgeleridir. Uçuşan cisimler farklı şekillerde olabilirler: Küçük noktalar, çemberler, çizgiler, bulutsu veya ağ şekiller veya tespih taneleri gibi.

Uçuşan cisimlerin sebepleri nelerdir?

İnsanlar orta yaşlara ulaştığında vitre kalınlaşmaya ve büzüşmeye başlar ve gözün içinde kümeleşmeler veya lifler oluşur. Vitre jeli gözün arka duvarından ayrılır. Böylece arka vitre dekolmanı oluşur. Bu durum, uçuşan cisimlerin sık görülen bir nedenidir.
Arka vitre dekolmanı aşağıdaki durumlarda daha sıktır:
· Miyopi;
· Göz yaralanması;
· Katarakt cerrahisi geçirilmiş olması;
· YAG lazer cerrahisi yapılmış olması;
· Göz içinde iltihap olması;
Uçuşan cisimler ani gelişirse uyarıcı bir belirti olabilir. 8-10 yaşından itibaren pek çok insanda görülebilir. 45 yaşın üzerindeyseniz ve aniden uçuşan cisimler görmeye başlamışsanız hemen göz doktoruna müracaat etmelisiniz.

Uçuşan cisimler ciddi bir durum olabilir mi?

Büzüşmekte olan vitre retinayı çekerse yırtık meydana gelebilir. O zaman göz içinde hafif bir kanama olur ve kan, yeni oluşan uçuşan cisimler olarak görünebilir.
Retina yırtılması daima ciddi bir problemdir, çünkü retina dekolmanına yol açabilir.
· Ani bir uçuşan cisim oluştuğunda;
· Ani ışık çakmaları olduğunda
hemen göz doktoruna müracaat ediniz.
Çevresel görme kaybı gibi ek belirtiler olduğunda da mutlaka göz doktoruna görünmelisiniz.

Uçuşan cisimler için ne yapılabilir?

Retinada yırtık oluşup oluşmadığını bilmeniz gerektiği için aniden uçuşan cisimler gördüğünüzde dotorunuza müracaat etmelisiniz.
Okumaya çalışırken göz önünde görünen cisimler oldukça rahatsız edicidir. Bu cisimleri gözün önünden uzaklaştırmak için yukarı aşağı bakabilirsiniz.
Bir kısım uçuşan cismin sebat edebilmesine rağmen çoğu zamanla kaybolur veya verdiği rahatsızlık azalır. Yıllardır uçuşan cisimler görüyorsanız fakat aniden yenileri oluşmuşsa yine hemen göz doktoruna müracaat etmeniz gerekir.

Işık çakmalarına ne sebep olur?

Vitre jeli retinaya sürtündüğü veya onu çektiği zaman şimşek çakar gibi ışıklar görürsünüz. Göze darbe alındığında da yıldızların uçuşması tarzında ışıklar görülür.
Işık çakmaları beş-on hafta veya ay boyunca tekrar tekrar olup kaybolabilir. Yaşınız ilerledikçe ışık çakmaları daha da artar. Ani ışık çakmaları gördüğünüzde retina yırtığı olabileceği için derhal göz doktoruna görünmeniz gerekir.

Migren


Bazı kimseler, ışık çakmalarını sıklıkla 10-20 dakika kadar süren zigzaglı veya dalgalı çizgiler halinde görebilirler. Bu tip ışık çakmaları genellikle beyindeki kan damarlarının spazmına bağlıdır ve migren denir.
Işık çakmalarını başağrısı izlerse buna migren başağrısı denir. Fakat başağrısı olmadan da zigzaglı veya dalgalı çizgiler görülebilir. Bu durumda ışık çakmalarına göz migreni veya başağrısız migren denilir.

Gözleriniz nasıl muayene edilir?

Önce damlalarla göz bebekleriniz genişletilir. Retina ve vitre dikkatle izlenir. Gözleriniz genişletildiği için bulanık görme meydana gelir. İlaçla gözbebeğinizin büyümesi geçicidir. 10-12 saat sonra göz bebeğiniz eski halini alır ve gözünüzde kalıcı bir zarar meydana gelmez. Bulanık görme nedeniyle arabanız varsa yanınızda onu sürecek birini getirmeniz gerekir. Yaşlandıkça uçuşan cisimler ve ışık çakmaları artmaya başlar. Tüm uçuşan cisimler ve ışık çakmaları ciddi olmamakla birlikte retinanızda bir hasar olup olmadığını anlamak için iyi bir göz muayenesinden geçirilmeniz şarttır.

Kaynak: 7gunsaglik.com/goz-sagligi-ucusan-cisim...
İleri Okuma Kaynakları (İng) :
Umarım bilgi verici olmuştur. İleri okuma kaynaklarının çevirisiyle şu an ilgilenemediğim için öylece koydum. İçerikleriyle ilgili soru sormak isterseniz çekinmeyin.

İlgilenen herkese iyi okumalar ve sağlıklı gözler dilerim. : )
ACS
  • Paylaş
Göz
Gözün iç kısmını oluşturan açık, jel benzeri madde içinde asılı nesneler tarafından oluşan gölgelerdir (solucan benzeri şekiller) . Bu nesnelere "Floater (en.wikipedia.org/wiki/floater)" denmektedir. Işık, gözde mercekten geçerken, gözün arkasındaki retinaya ulaşmak için camsı kısımdan geçmek zorundadır. Bu kısım çoğunlukla sudan oluşur ama proteinler ve çeşitli diğer maddeleri de içerir. Proteinlerin bazı kılçıklı kümeleri ışığı geçerken engeller ve dolayısıyla retina üzerinde bir gölge oluşturur. Bu gölgeler de floater denen o küçük organizma görünümündeki protein kümeleridir.
Beyaz bir kağıt parçası veya mavi gökyüzü gibi, özellikle, parlak ve tek renk bir şeye bakıldığında daha belirgindirler. Floater'lar insanların %70'i tarafından farkedilirler ve genelde göz alıştığı için görmede de sıkıntı yaratmaz.

Onları farkettikten sonra odaklanmaya çalıştığınızda gözbebeği hareketinizle birlikte hızla kayarlar ve ve bunu denerseniz odaklanamadığınızı farkedesiniz.

Ayrıntılı bilgi için: iflscience.com/health-and-medicine/what... veya lasereyesurgeryhub.co.uk/comprehensive-g...

NOT: Ben uykusuz olduğumda ya da akşamdan kaldığımda genelde daha çok farkediyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

601 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları