Bilmek istediğin her şeye ulaş

Grafik tasarım programlarından en yaygın olan hangisidir?

Siz hangisini kullanıyorsunuz?Düzenle
Adobe Illustrator,  Adobe Indesign,  Adobe Photoshop   programlarının üçünüde etkili derecede kullanırsan,  herhangi başka bir programa ihtiyacın kalmaz. Zaman zaman 3. parti bası yazılımlar kullanarak işini daha da kolay hale getirebilirsin.
 • Paylaş

Yapacağınız grafik tasarıma bağlıdır.

 • Paylaş
 Illustrator photoshop InDesign
 • Paylaş
Bunun kesin bir cevabı yoktur, yapacağınız grafiğe bağlı olarak değişir. Ama Adobe programları kendi içinde uyumlu çalıştığı için daha çok tercih edilir.
 • Paylaş
Tasarım programlarında yaygınlaşma belli zaman süreçlerinde yaşanır. Öncelikle Adobe Photoshop bir tasarım programı değil "image manipülasyon" programıdır, tasarım programı dediğimizde günümüzde revaçta olan programlar; profesyonel ajanslar Adobe Illustrator, Adobe Indesign kullanırlar, eski tasarımcılar alışkanlıktan dolayı Freehand'i hala terk edememişlerdir. Çizgi altı ajanslar genelde Corel programlarını tercih ederler...
 • Paylaş
Adobe Photoshop ve Illustrator legal olarak satın alınırsa oldukça pahalı programlar. Her ikisininde açık kaynak alternatifi var.

Gimp: Photoshop seviyesinde kullanım kolaylığı yok. Ama oldukça iyi. Photoshop'un yaptıklarının yüzde 80'ini yapabiliyor. gimp.org/

Inkscape: Bu programın son hali Illustrator'açok yakın. Yapmak isteyip (ya da yapmayı becerebilip de) yapamadığım hiçbir şey olmadı inkscape'te: inkscape.org/en/

Eğer yaptığınız tasarımları satmıyorsanız, Adobe'a para ödemek ya da crack peşinde koşmak bence çok anlamlı değil. Açık kaynak programları bütün ihtiyaçları karşılıyor bana kalırsa.
 • Paylaş
Bu yapılacak grafiğe ve yapılan işin fikrine göre değişir. Vektörel alanda Illustrator & Corel Draw, Resim alanında Photoshop, Dergi alanında Indesign. Her alanda farklılık gösterir. Her tasarımda hepsi kullanılabilir.
 • Paylaş
8

Grafik Tasarımcı Ünal Meral, Grafik Tasarım denince önce CorelDARW Gelirki oda şu bakımdan; günümüzde matbaa ve grafik sektöründe ençok kullanılan proğram

Hakan Bayram, Matbaacılar montaj yaparken o programı kullanıyorlar evet. Fakat ajanslar Corel Draw'ı artık hiçe sayıyorlar.

Grafik Tasarımcı Ünal Meral, Gelişmiş ajanslar için biraz basite alınablir belki ama photoshop nasıl fotoğrafçılar için önemli ise corelde bu sektörde öyle ve bana göre grafiksel kullanıma daha yatkın

Hakan Bayram, Corel Draw halen daha gelişmeye mahkum bir program. Kullanımı basit tekniği basit fakat halen gelişmeye çalışıyor. Corel Draw Photoshop, İllustrator, Indesign birleşmiş hali. Fakat bunlardan ne Photoshop'un ne İllustrator'un ne de İndesign'ın yaptığını yapabilir. Corel Draw matbaa sektöründe şuan bir yere sahip doğru. Fakat gelecek zamanlarda hiç bir anlam ifade etmeyecek. Eksiğini tamamlarken diğer tarafta Adobe firması hiç boş durmuyor. Yenisini daha yenisini çıkarıyor. Ve bunların hepsine yeni şeyler yeni kolaylıklar getirerek.

Grafik Tasarımcı Ünal Meral, ama nihayetinde Corel'de yeni çıkarttığı yada çıkartacağı sürümlerine de yeni eklentiler katmıyormu

Grafik Tasarımcı Ünal Meral, photoshop fooğraf üzerine ama corel ve illustratör dahaçok matbaa ve grafik alanı üzerinde 1.sırada geliyor

Hakan Bayram, Corel nihayetinde sektöre şuan hitap ediyor. Fakat bundan sonra ki çıkardığı sürümlerde bile yeni bişeyler katsa sadece matbaa ve tabelacı sektörüne hitap edecektir. Kavrayamadığınız konu şu aslında Corel bir İllustrator etmez. Çünkü Adobe ailesi olarak bunlar hepsi birbiriyle bağlantılı çalışıyorlar. Corel Draw bu olayın dışın kalıyor.

Ve şunu söleyim photoshop resim üzerinde etkili olabilir. Ama 3D eklentisi ile bunun yanı sıra "Smart object" sayesinde vektörel olarak geçişleri daha kolay. Ve Photoshop kolaylıkları actions droplet, vs. Örnek vereyim Corelde Export edip Photoshop'a İmport etmen gerekli. Fakat Illustrator da öle değil kopyala gel yapıştır bitti. Illustrator de Export ettiğin şeyi Corel açmıyor. Çünkü düşük versiyonla kaydetmen gerekli diyor. Ve bazen dosyayı bozabiliyor.

En büyük örnek ise katalogdur. 50 + 2 katalog tasarımı var Corel Draw ben bunu yaşadım. Katalog komple silindi. Bir hata vermesi sonucu. Şimdi böyle bir sektörde böyle bir hata. Yaptığın iş, emek ve zaman bunlar da önemli sektöre hitap ettiği kadar.

O yüzden sektöre hitap ettiği kadar yapılan işi kolaylaştırmasıda gerekli. Zaman, emek ve karşı tarafa mahcup düşmemekte gerekir.

Grafik Tasarımcı Ünal Meral, hımm anladım yani her halukarda Adobenin serisi daha ön planda demekki ozaman illustratöre corel kadar ağırlık vermek gerek birde photoshopa

Şüphesiz Photoshop'tur. Vektörel programlarda matbaa olarak en yaygını Corel Draw'dur.  Genel olarak baktığımızda işverenler photoshop,corel draw ve freehand isterler.
 • Paylaş

Mac platformunda Adobe ürünleri, PC platformunda da Adobe ürünleri +Corel Draw denebilir.

 • Paylaş
Adobe firmasının programları (Photoshop ,Dreamweaver ,Flash ,Illustrator ,InDesign Premire...)en çok tercih edilenlerdir.Bunların yanında CorelDraw 3D konusunda ise uzmanlar belli 3D S.Max ,Cinema 4D ve Maya.
 • Paylaş
Vektörel çalışmalar yapılacaksa illustrator , resimlerle uğraşılcaksa photoshop en iyisi .
 • Paylaş
Mac için pixelmator uygulamasını da eklemek isterim. Photoshop kadar üstün değil fakat onun kadar becerikli. pixelmator.com

Üstelik çalışma yaptığım dosya CMD+ALT+ESC üzerinde force quit yaptığımda dahi kaldığı yerden devam ediyor bu da onun gerçekten iyi olduğunu kanıtladı.
Shape'lere ve efektlere alışmanız biraz alacak ama seveceksiniz.
 • Paylaş
CorelDRAW Bence başta geliyor sonrada photoshop ama after effects de çok iyi oda bazen lazım olabiliyor
 • Paylaş
Adobe Photoshop
 • Paylaş
Adobe illistrator Corel Draw Tabiki bir de adobe photoshop
 • Paylaş
Inkscape, Gimp, Scribus. bunlar gibi açık kaynak uygulamalarıda deneyebilirsiniz.
 • Paylaş
1

Grafik Tasarımcı Ünal Meral, İnkspace de çok iyi bir ara gözatmıştım

Adobe Photoshop CorelDRAW
 • Paylaş
Grafik oluşturmak için en kullanışlıları vektörel tabanlı programlar. Yani: Adobe İllıstrator, corel draw ve freehand..Aslında bir resim işleme programı olan Photoshop ile de grafik yapılabilir..
 • Paylaş

Adobe serisi işine yarar. Corel draw veya Freehand ile çizim yaparsın. Grafiksel manada pek işine yaramaz. Lakin bu 2 programda çizim yapıp, photoshopta boyayabilirsin.

 • Paylaş
Biz gazetede CorelDraw'ı 3.1 sürümünden itibaren lisanslı kullanıyoruz. Şöyle söyleyeyim, ara ara "tu Allah Belanı Versin" diyoruz çünkü tam çalışmanız bitmek üzereyken, hata verip kapatıyor programı. Bu celeron 353'lerden önce, MoonStar grafik programı kullanıyorduk. Çoğu kişi bilmez, 30 kadar disketle kurulan, Türkçe ti-re-le-me yapan, Türk yapımı en iyi, en kaliteli, hem program hem de grafik programı idi... Yazılımcısı adam öldü/öldürüldü tam bilmiyorum ancak yerine geçen bir bayan arkadaş oldu, o da programı ilerletemedi ve CorelDraw, Windows ile tanıştık...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4122 Görüntülenme26 Takipçi21 Yanıt

Konu Başlıkları