Bilmek istediğin her şeye ulaş

Greenbox nedir? Neden kullanılır?

İki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarayan bir çekim hilesi yöntemidir. Bu şekilde imkansız, tehlikeli veya pahalı sahneleri kolayca çekme imkanı sunuyor. Greenbox da genellikle stüdyolarda ihtiyaç duyulan bir yöntemidir.
Sinema

İlk olarak Lary Butler tarafından 1940 yılında çekilmiş Bağdat Hırsızı filminde kullanılır ve daha sonra bu tekniği Petro VIahos geliştirerek oscar ödülünü almıştır.

Bugün greenscreen teknolojisi bir çok alanda kullanılmaktadır.
Kullanım alanlarına bakarsak, Hava durumu programlarda greenbox çokça kullanılır. Sunucu yeşil bir zemin üzerinde tahmini noktaları göstererek hava durumunu sunar. Sonra harita o zemine kitlenir.

Müzik televizyonlarında ki Vj' ler tarafından kullanılmaktadır. Bir çok film de ve kliplerde kullanılmakta....

Yeşil ve ( bazen mavi) rengin tercih edilme sebebi ten renginde en az bulunan bileşen olmalarındandır.

Yani, greenbox sayesinde hem estetik hemde düşük maliyette işler yapılmış olunuyor, hem zamandan tasarruf ettirir hem de tehlikeyi en aza indirgemiş oluyor. ( stüdyo rahatlığı ile) İmkansız sahne çekimleri için tek çaredir ayrıca greenbox.

Sinema
  • Paylaş
Green box bir çekim hilesi yöntemidir. İki farklı görüntü bu kutu sayesinde üstsüte oturtulabilmektedir. Böylece pahalı shneler daha düşük maliyetle çekilebilir.

Sinema


Genelde her sektör bu tekniği kullanmaktadır. Sinema, TV, reklam vs. Çekimi mümkün olmayan bazı sahneler için tek yoldur. Günümüzde post prodüksiyon aşamasında ki gelişmelerle de çeşitli animasyonlar ve efektler eklenebilmektedir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1571 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları