Bilmek istediğin her şeye ulaş

Grip aşısının herhangi bir zararı var mı? Olmalı mı olmamalı mı?

Ben oluyorum ve olmaya başladığımdan beri bir kez bile grip olmadım. Her virüs mutasyona uğrayıp tekrardan gelmez. Aşı sizi güncel olan çoğu virüse karşı korur, evet mutasyona uğrayıp gelen yeni virüse karşı korumaz, aynen bilgisayarınızdaki virüs koruma programı gibi. Yine de güncel olan virüslerin hemen hepsine karşı korur. Kaldı ki eğer Müslümansanız evrime de inanmazsınız yani mutasyon diye bir şey yoktur. Müslüman için grip aşısı mutlak korumadır.
  • Paylaş
Grip aşısı kadar faydasız ve gereksiz başka bir aşı yoktur herhalde. Grip virüsü kadar yaygın ve sürekli mutasyona uğrayarak kendi bağışıklık sistemini geliştirmiş bir hastalığa, etkisi olmayacağını bile bile müdahele etmek...
Grip aşısının içeriği grip virüsünün kendisidir. Mantığı ise, insan bağışıklık sisteminin aşı ile alınmış az miktarda ve zayıflatılmış virüsün vücudumuzdaki sisteme tanıtımıdır. Bu aşı vücudumuz için bir nevi bilgilendirme ve güvenlik semineridir. Ancak, kendisi sürekli mutasyona uğrayıp bağ yapısını çok kolay değiştirebilen, çok aktif bir virüs olduğundan aşı neredeyse hiçbir işe yaramaz.
O aşı ile zaman ve para kaybedeceğinize kendinize haftada 2 veya 3 gün sabah akşam meyve salatası yaparak zaten bağışıklığınızı olası tehlikelere karşı hazırlayabilirsiniz.
  • Paylaş
6

Yüksel Tan, ben de aynı şekilde düşünmüştüm.ama doktorlar öyle çok tavsiye ediyor ki . kararsız kaldım. içeriğinde civa varmış bu arada . bunu yeni öğrendim. bundan önceki yıllarda grip aşısı olmuştum. ne zaman vurulsam o sene hastalıktan süründüm.. bu sene olmadım. çok iyiyim . bir de şunu anladım. dediğin gibi herşeyin doğalında sıfır risk ve sağlık var.

Fazlı Özdemir, Bazı doktorların havaalanı taksicilerinden hiçbir farkı yok. Gözünün önündeki yeri öyle bir tarif eder ki aracına binmekten başka çaren kalmaz.
Bu konuda danışabileceğin kişiler ya tanıdık çok güvendiğin birisi olmalı ya da benzer eğitim almış insanlar.
İtirazı olan insanlar hiçbir şikayeti yokken doktora gidip boyun ağrısından yakınırsa, en ufak bir kontrolden bile geçmeden iğneyi yediklerinde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaktır.

Dr Tempus, Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunuzu görüyorum. Sağlıklı ve genç birisi için çok da etkili olamakla beraber yaşlı, astım-koah,kalp yetmezliği gibi hastalığı olanlar basit bir gripten dolayi hayatını kaybedebiliyor. Hekimlere laf atmaktaki hevesinizle tıp fakültesi okuyup o begenmediginiz hekimlerden daha iyi olursunuz umarım

Dr Tempus, Biz hekimler insanlar 'boynum ağrıyor'dediğinde boynunun ağridigini düşünürüz. Ve yüzde 99,9 ihtimalle kas agrisidir ve kas gevşetici ile geçer. Binde 1lik ihtimal için dünyanın hiç bir yerinde rutin olarak mr vb görüntüleme yöntemi istenmez. Tekrarlayan ağrılarada ancak istenir. Cost-effectivite dediğimiz durum en zengin ülkelerde bile ön planda tutulur çünkü sağlık hizmeti çok masraflidir. Ha eğer bir kas ağrısı için binlerce tl vermek isterseniz sizi hemen mr'a alacak bir çok özel merkez de bulursunuz. Tıpta her şey yıllarca süren deney gözlem ve tecrübe ile ele alınır. Bana göre sana göre ile başlayan cümleler yoktur. Ne yazık ki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlarla dolu bir toplumuz.

Fazlı Özdemir, Sizin gibi, boynum ağrıyor şikayetini hiçbir şey sormadan kas gevşetici bir iğneyle geçiştirip üzerine bir de kas gevşetici haplar ve ne içerdiğini bile bilmediğim ilaçlar veren doktorlar yüzünden ben 3 hafta boyunca ölü gibi hissederek her sabah kalkıp o halde derslerime devam etmek zorunda kaldım. Allah'tan insanları da işi kadar önemseyen doktorlar var ki başka bir hastane doktoru MR sonucuma bakarak boyun düzleşmesi teşhisi koydu.
Okuma yazmanız var onu anladık da cümlenin başındaki "Bazı" kelimesinin anlamını bilmiyorsunuz herhalde. Tam da sizden bahsediyor işte o kelime. İyi ki varsınız. Sizin gibi doktorlar sayesinde öğrendim ben hiç bilmeyen insanla çok bilen insanın denk olabileceğini.
Tavsiyeniz için ayrıca teşekkürler, Tıp Fakültesi derslerine en kısa zamanda teşrif edeceğim.
İyi uykular şimdilik.

Dr Tempus, Boyun düzleşmesi ya da kas zorlanmasiı ya da kas spazmı. . Hepsinin semptomatik tedavisi kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlardır(hepsini bilmeniz de mümkün değildir zaten). Sizin gibi kendisini çok özel ve entellektüel hasta gören insanlar için ise mr,ultrason, tomografi... Bu mantıkla başı ağrıyan herkesten (Türkiye'de günlük 5 milyon kişi)için beyin tomografisi istememiz lazım. Bunun maliyetini,yarattığı iş gücü kaybini hesaplamak mümkün değil.Laf anlamak isteyene anlatılır ancak bir kez daha şansımı denemek istedim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

77 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt