Bilmek istediğin her şeye ulaş

Grip olduğumuzda vücudumuzda adım adım neler olur?

Grip çok çabuk aktarım yapabilen bir hastalıktır. Size yakın bir şekilde hapşıran öksüren birinden anında grip geçebilir. Bunu sağlayan virüslerdir.
Bir virüs temelde protein kılıfla örtülü olan içinde genetik materyal barındıran bir taneciktir. Bir virüsün çoğalabilmesi için konak bir canlıya ihtiyacı vardır.

Basit bir virüs modeli şu şekildedir;

Grip

Virüs canlı konağa tutunur ve içindeki genetik bilgiyi, tutunduğu hücreyi delerek aktarır. Konağın rnasını kullarak, protein sentezi yapar. Ayrıca konağın enzimlerini kullanarak yeni proteinler sentezletir. Bu oluşan yeni yapılar yeni virüsler yapılmaya başlanır ve git gide sayıyı artırarak bağışıklığın zayıflamasını sağlarlar.

Grip

Çoğalan virüsler diğer hücrelere saldırmak için harekete geçerler. Vücut virüslere karşı bir savaş başlatır. Bunun sonucunda vücutta ateş, halsizlik gibi belirtiler görülmeye başlanır. Solunum yollarından giren virüsler buradaki işlevleri de aksatır ve bozukluğa uğratır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı ve kulaklarda ağrı gibi bir çok rahatsızlığa neden olurlar. Burun akıntısı yeni gelecek mikroplara karşı koruyarak aslında bir savunma mekanizması oluşturur. Bir grip yaklaşık olarak 8 gün sürer. Bağışıklığı kazandırmak için vücudun çeşitli bölgelerinden savunma hücreleri hazırlanır. Lenf bezleri, timus, bademcikler, karaciğer, dalak, kemik iliği gibi organlar vücudun bağışıklık organlarıdır.
Grip
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1138 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları