Bilmek istediğin her şeye ulaş

Grip virüsü neden bir hafta, bir ay vs. değil de bir yıl süreyle mutasyona uğrar? Mutasyon tam olarak bir yılda mı gerçekleşir?

Grip veya nezle hastalığı süresince burun akıntısı ile dışarı atılan sıvının yılda bir sefer dışa atılması gerektiği anlamını çıkarabilir miyiz? Düzenle
Cevaplarınız için teşekkürler. Soruyu sormamın sebebi üç ay önce grip olduğum halde şuan yine gribim.

inploid.com/t/grip-ile-nezlenin-farklar...
bu sayfadaki cevap ve sizin verdiğiniz cevaplar doğrultusunda; Yılbaşında grip, nisanda domuz gribi oldum sanırım. Bu doğrultuda temmuz ayında nezle, Ekim ayında kuş gribi olmayı ardından da mezar taşıma "Rahmetli programlamayı pek severdi lakin vücudunu programlatamadan gitti" yazdırmayı düşünüyorum.
  • Paylaş
8

Portakallı Ördek, 4 senelik üniversite hayatımda iki kez kampusteki salgın yüzünden iki kez ağır soğuk algınlığı geçiren ben, öğretmenliğimin ilk altı ayında iki kez grip geçirdim ve 4 ay sesi kısık gezdim.:D İnsanlarla -hele hele çocuklarla- içli dışlı işler tam bir mikrop şenliği.

Orhan Tutum, :D Çok iyimiş hocam. Öğrencilerle beraber kısık sesler korosu kurmalısınız bence.

Portakallı Ördek, Öğrenciler, kısık ses? Küçük şeytanlarım hastayken bile sağlam halimi bastırıyorlar kısık sesi geçtim. 4 ay niye iyileşmedi o boğaz.:D

Orhan Tutum, Haklısınız, yeni nesili hesaba katamadım. :) İlk okul arkadaşım ben öğretmen oldum dedi. "O süper vay felan dedim." iki dönem sonra "Dersler nasıl gidiyor hoca hanım?" dediğimde ben artık başka işte çalışıyorum dedi. :)

Portakallı Ördek, Valla ben de mümkün olan en kısa zamanda okutmanlığa geçmeyi veya alan değiştirmeyi düşünmüyor değilim.:D

Orhan Tutum, Yapmayın hocam. "Bu çocuklar nerde okuyacak? Git belediye okutsun mu diyecez?" :D

Portakallı Ördek, Ya şaka bir yana başlarda mesleğim konusunda çekimserdim çok ama çalıştıkça değişti fikrim. Veletlerimin hepsini de ayrı ayrı seviyorum Allah için beni çıldırtsalar bile. Şu an devlette çalışmamak isteme sebebim müfredat, sistem. Küçüklerle çalış çalış bir yere kadar. Özeldeyken devlette çekilmeyen veli daha çekilmez hale geliyor. Biraz daha laftan sözden anlayan, çocuğun her problemini velinin öğretmende aramadığı yaşlarla çalışmak istemem bundan. Hani öyle insanlar var ki daha mesleğe gireli aylar olmuş "Bırakıyorum öğretmenliği yeter." Dedirtebiliyorlar.

Orhan Tutum, Anladım... İşte bu sebeple, gerçekten saygı duyduğum fakat kesinlikle uzak durmak istediğim iki meslekten birisi polisllik diğeri ise öğretmenlik. :) Allah yardımcınız olsun.

Grip yapan yapan tek bir virüs yoktur örneğin rinovirüs nezle yapan virüstür. En önemli bulaşma yolu hasta kişinin elleridir. Virüslere klasik bir replikasyon şeması vardır ve RNA virüsüdür. Influenza virüs;RNA virüstür. Yaşlılarda ve güçsüzlerde yaşamı tehdit edebilir 3 tipi vardır diğer virüslerde farklı olarak antijenik drift ve sift olmaktadır.Antijenik drift ; Yıllık epidemilerin görülme nedeni antijenik drifttir. Burada aynı subtipe ait virüsler arasında daha küçük antijenik farklılıklar meydana gelmektedir. Bu değişimlerin nedeni antikor baskısı altında bulunan virüste meydana gelen doğal mutasyonlarla seleksiyon yapılmasıdır. Doğal mutasyonlar sonucu oluşur.Antijenik sift ; Antijenik şift sonucu 10-12 yılda bir görülen büyük pandemiler görülür.. Buna karşı insanlar antikor taşımıyorlar çünkü normalde 1 hücreyi bir virüs enfekte eder. Enfeksiyon olunca hücre kendini kapatıyor. Yani 2 farklı virüs bir hücrede normalde bulunamıyor ama bazen 2 virüs aynı anda girip genomları karışınca farklı virüs ortaya çıkıyor büyük salgınlara yol açabiliyor. Çok nadir bir olaydır. Örneğin domuz gribi böyle ortaya çıkmıştır. Replikasyon klasiktir. solunum sinsityal virüs ;özellikle bebeklerd edikkat edilmelidir. En önemli alt solunum yolu etkenidir. insan metapnövirüs ;5 yaşındaki çocukların hemen hepsi bu virüs enfeksiyonunu geçirmiştir. Paramixovirüslerin üreme şekilleri ile aynı.Parainfluenza virüs ;•Genellikle üst solunum yolunda kalırlar ve soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olurlar. Burada sadece bir kısmını yazdım hem genel kültür hemde kısaca bilgi vermek için görüldüğü gibi bir çok etken var . Bu virüsler replikasyonları sırasında çok sayıda mutasyona uğramaktadırlar gerek bazılarının tek zincirli olmalarından gerekse diğer faktörlerden. Bu yüzden grip aşıları her yıl değişmektedir.

Bunların replikasyonlarına baktığımda yılda sedece 1 kez mutasyon geçiyor veya mutasyonları 1 yıla yakın sürüyor gibi bir ifadeye rastlamadım . Bunu bir yerde okumuşsanız okuduğunuz yere bakabilirim . .
  • Paylaş
Mutasyon suresi aslında belirli bir zaman diliminde gerçekleşmezler size bunu dusunduren asilarin yillik degismesidir. Asi ureticileri her sene dunya saglik orgutunun belirledigi en sik grip viruslerinin 3 unu alarak asi gelistirirler.Grip virusleri cok sik mutasyona ugrar ama her zaman buyuk degisiklikler icermeden olur bunlar birikerek belli zamanlarda bizim bagisiklik sistemimizin hic taniyamadigi kadar oldugunda salginlara sebeb olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

158 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları