Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güç ve liderlik karşılaştırması nedir ve nasıl yapılır?

Sorunuz liderin hangi güç kaynaklarına sahip olduğu anlamında mı yoksa bir lider ile bir otorite gücünün karşılaştırılması mı tam anlamadım ama sanırım liderlik vasıflarına haiz olmayan birinin; makamının, parasının, statüsünün sayesinde sahip olduğu güçten bahsediyoruz. Böyle bir güç, üzerindekinden beslenir. Yani yönetici ise patronundan, zengin ise kendi ederinden fazla olan parasından gibi. Dolayısıyla altındaki herşeyi ezer, sadece üstüne yaranmaya çalışır çünkü o 'üst' yoksa kendi de yoktur. Oysa lider, alttan beslenir, gücünü ve desteğini altında çalışanlardan yada halktan alır, sahip oldukları muhtemelen doğuştandır yada fazlasıyla geliştirdiği kişiliğindendir. Lider ile otorite karşı karşıya geldiğinde hangisinin üstün olacağı içinde bulunulan duruma göre değişir, bazen sadece liderlik özellikleri otoriteye karşı durmaya yetmez, devrim niteliğinde bir değişimi gerektirir ancak aynı ortamda benzer cesarete sahip yeterli sayıda insan olmayabilir oysa otorite kazanmak için mutlaka bir yolunu bulur. Kuralları değiştirir, yalan söyler, maddi gücünü kullanır vs.
ama otorite sadece bir olayı kazanır, lider ise kimsenin boyundurluğuna girmediğinden kendi hayatını ve kendisine gönül verenleri kazanır.
  • Paylaş
Güç düşüncelerinizi amacınıza uygun olacak şekilde yönlendirebilmek için hayatınızı değiştirebilme yeteneğidir. Güç, sizin ve değer verdiğiniz insanların ihtiyaçlarını tanıma ve karşılaştırma yeteneğidir. ASIL GÜÇ, istediğiniz sonuçları oluşturabilme ve olaylar içerisinde kişilere hak ettikleri değeri verebilmektir...
Liderlik, insanların istedikleri veya arzu ettikleri şeyleri yapmaları için insanları motive etmek ve onları amaçları uğruna yönlendirmektir... Liderlik, gerektiğinde gözünü kırpmadan elini taşın altına koyabilmektir...
Kısacası lider olan insan hem kendi gücünü hem de ekibinin ya da topluluğun gücünü amaçlarına uygun olacak şekilde yönlendirmektir. :)

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

351 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt