Bilmek istediğin her şeye ulaş

GUID property nedir? Nerelerde ve neden kullanılır?

mesela; public Guid PersonGuid{get;det;}Düzenle
GUID, tamamen benzersiz bir tanımlayıcı dizilim yaratmak için kullanılır (Global Uniqe Identifier kelimelerinin kısalatmasıdır zaten). Dünya üzerinde her GUID olusturulduğunda tamamen benzersiz bir tanımlayıcı da yaratılmış olur :). İlginç ama öyle. Nedeni ise; GUID'ler üretildikleri sistemdeki network MAC adresi, gün, ay, saat, yol, saniye, cycle gibi bilgiler başta olmak üzere bazı değerleri harmanlayarak 128bitlik veri tanımlayıcı oluşturur. Genelde 32 basamaklı olarak hexadecimal sayı şeklinde görüntülenir. Örneğin : 58AE1212-34EB-2169-E2BD-0134B3435B gibi. Bu tarz oluşturulan bir sayı da benzersiz olmaktadır (her MAC adresi de benzersizdir zaten)

Veritabanınızda benzersiz ID kullanılması gereken yerlerde (User ID) veya dosya upload işlemlerinde dosyalar geçici olarak aktarılırken benzersiz isimler ile bu işlemin yapılması durumlarında kullanılır. Örneğin birkaç kişi aynı isimli bir dosyayı upload etmek istediğinde (resim12.jpg) sistemin kilitlenmesini bu şekilde benzersiz isimli dosya isimleri ile çözebilirsiniz.

NOT: Cep telefonu IMEI numaraları da bu türdendir. IMEI - International Mobile Equipment Identity.
  • Paylaş
6

Unluckypod, peki mesela dto ları yazarken bunu kullanacağımız kolonlar primary key ler mi olacaktır? yani veritabanı tablosunda primary key veya unique kolonlarıyla eşleşen dto lara bunu eklemek zorunda mıyız. guid tipinde yazmazsak ne olur? çünkü tutoryallara bakıorum hep id olan yerlere guid tipinde property yazılmış. saçma olmadı umarım soru?

Serkan Köse, GUID alternatif ve iyi bir seçenek aslında ama veritabanında PK türü ne ise DTO üzerinde de aynı türden bir property olması lazım. Veritabanında PK Unique Identifier türünden ise (ki tavsiye etmeyiz) o durumda GUID türünden bir property kullanabilirsiniz.

Serkan Köse, Db durumları için şuraya bakabilirsin karşılaştırma durumuna. blog.codinghorror.com/primary-keys-ids-v...
blogs.msdn.com/b/sqlserverfaq/archive/20...
Insert işlemlerinde her zaman INT daha hızlı mesela.

Unluckypod, teşekkür ederim. hiç guid property işine girmemeye karar verdim:)

Serkan Köse, Rica ederim. Biz de bigint ile ilerledik GUID'e donusturmekten vazgecmistik ama dosya işlemlerinde cok ise yarıyor, kullanıyoruz :).

Unluckypod, ya alakasız bir sorum daha olacaktı:)...şu linkte ref tipinde parametre geçiriliyor metodlara. neden acaba? rlacovara.blogspot.com.tr/2009/02/high-p...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

211 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt