Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gün dönümü, yeni bir günün başlangıcı neden tam saat 12:00'da oluyor? Neden tam güneş doğduğunda (gecenin bitip gündüzün başlaması) yeni bir gün başlamıyor?

Aslında bu sadece bir ölçüm metodu insanlığın bu metodu bulması neredeyse 1900 yıl sürmüş, geotik olarak zaten gerçekçi değil bu sebeple GMT denilen ayar saatleri kullanıyor. Güneşin her 0.25 derecelik sapmasına 1 dakika denmiş zamanın da standart oluştuğunda ölçülebilir bir fark olduğu için olsa gerek. Günümüz atom saatlerinde gün dönümü gün batımı yok mesela saat kaç dendiğinde adam 125456365842 mikro saniye diyor mesela. Bu açıdan bakılırsa eskinin güneş saatinin matematik ile buluşması sonucu 360 derece lik güneş hareketi bitip yeni bir döngü başlıyor yani.
  • Paylaş
Güneşin doğduğu an Hakan (@hakkan) üstadımızın da belirttiği gibi dünyanın aynı meridyen üzerinde olmayan her noktasında farklı ve mevsime bağlı olarak sürekli değişiyor. Uluslararası saat konusunda anlaşabilmek için 1884'de GMT yani Greenwitch Mean Time dünya saatleri için sabit seçilmiş ve tüm ülkelerin saatleri bu noktadan olan uzaklıklarına göre ayarlanmıştır. 1928'de ise bunun yerini UTC yani universal time, coordinated almıştır. Bu sayede ABD, Rusya gibi çok fazla meridyene yayılmış ülkeler hariç ülkelerin saatleri birbirine nispetli olarak belirlenmiştir. Çin de bol bol meridyene yayılır ama oradaki dikta yönetimi saati halkın gün ışığını verimli kullanması amaçlı saatlere bölmemiştir. ABD ve Rusya'da ise ülke içinde de saatler değişmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

211 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları