Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Gün gelecek donanımlar yazılımın yanında bedavaya verilecek" (Bill Gates). Yazılımın önemine vurgu yapan bu sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hiç yakıştıramadım Gates'e. "Gün gelecek yazılımın donanım ihtiyacı öyle artacak ki bilgisayarı soğutmaya harici fanlar da yetmeyecek" demeliymiş. Şaka bir yana doğruluk payı da var aslında. 2500$'a aldığınız üst segment bir bilgisayarda çalışırabileceğiniz bir inşaat hesap programı 25-30000$ fiyatlarına. Makinedeki tüm yazılımlar lisanslı olunca 40000$ gibi bir fiyata gelirsiniz ki yanında süper makineniz için ödediğiniz 2500$'ı zaten pazarlıkla yazılım fiyatlarından çıkartabilirsiniz. Bazı sektörlerde öyle açık yazılım falan gibi kavramlar işlemiyor. Zaten pahalı olan kısım da işletim sistemleri değil. Uzman yazılımları para ediyor ki arkasındaki kalifiye mesaiyi düşününce hak da ediyorlar o kadar parayı.
  • Paylaş
2

Ceyhun Çakar, Bir yazılıma 25-30000$ ücret ödeyen bir firma için 2500$ en azından içinde olduğum elektronik alanı için söyleyebilirim süper bir bilgisayar değil. Örneğin bu fiyatların alanımda en çok konuşulduğu MATLAB tek bir koşulda açık yazılım python+numpy'den daha makul oluyor. Pahalı ve niş yazılımlara uyumluluk (genellikle artık kendisi de bir bilgisayar olan osiloskop veya spektrum analizör). El çantasına sığan bu donanımlar araba fiyatına (ev fiyatına olanlarda var). Yani donanımın yazılımın promosyonu olabildiği kadar görece ucuz olduğu bir elektronik alanı ve böyle bir uygulama bilmiyorum. Tersi var. Açık yazılımın işlemediği sektörlerde genellikle ucuz donanımda işlemiyor. Bunun dışında niş olmayan bütün alanlarda artık açık yazılımın uzman yazılım olmadığını söylemek çok zor. Versiyon takip için en müthiş yazılım açık ara Git, bu alan 10 yıl önce 25-30000$'a yazılım aldığınız bir alandı (her bilgisayara ayrı lisans) ve IBM ClearCase'i hala bu fiyata satıyor. İlginç olan Git'i yalnız açık-kaynak olduğu için tavsiye etmiyorum, Clearcase'den açık ara daha iyi.

Şaman, 2500$'lık bilgisayarın süper olduğunu söylemedim, piyasa içinde üst segment olduğunu yazdım zaten ama bahsettiğim yazılımlar için oldukça yeterli. Benim sektörüm inşaat, ben köprü hesapları yapıyorum. Bu tür işleri yapmak için dünyada zaten en fazla 5 kullanılabilir yazılım var. Hiçbiri de açık kaynak değil. SAP2000, Larsa, Scia, CSI Bridge, Midas türü yazılımlar ve bu yazılımların yaptıkları da sınırlı üstüne mühendis deli gibi excel tabloları da hazırlamak zorunda kalıyor. Henüz tasarımdan çizime (çizim hariç) bir köprünün tüm hesaplarını bir arada yapabilen bir yazılım bile yok, nerede kaldı açık kaynaklı yazılım... Bu sektördeki yazılımların çoğu da ya üniversite kökenli ya da destekli. Bu durum da muhtemelen sektörün doğası gereği olması gereken muhafazakarlıktan kaynaklıdır. Sonuçta bizim için de projeye bug girmesi ihtimali kabul edilebilir değil, inşaat projeleri betonlamadan sonra kolayca update edilemiyor. Dolayısıyla kullandığımız yazılımlar da tüm dünya inşaat mühendislerince kabul gören yazılımlar olmak zorunda.

Hiç birşey ücretsiz değildir. Sadece üretim maliyetinin düşmesi, teknolojik gelişmeler ya da toplumun tüketim alışkanlıkları sebebi ile pazarlanma şekli değişir. Bugün donanım yazılımla beraber satılır, yarın bir sakız alana yazılım, donanım, her şey ücretsiz olur ya da bakarsanız bu donanımı alana yazılım da, yazılımcı da hediye derler. Yeter ki piyasa kâr görsün...

Ama ücretsiz asla vermez piyasa size bir şeyi...
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Dünyada çok az şeyin maddi karşılığı vardır, bir annenin yavrusuna duyduğu sevgi, bir vatandaşın ülkesine duyduğu bağlılık gibi. Bunun dışında hiçbir şey bedava değildir. Otobüse bedava bindiğini zanneden bir kişiden neticede o yol parası bir şekilde aldığı ürünlere vergi eklenerek tahsil edilir ya da acil serviste ücretsiz bakıldığını sanan hastadan. Bu yüzden donanımların parası da neticede o yazılımlardan tahsil edilir.

Kısmi olarak doğru donanımlar driver denen kücük yazılımlar olmadan anlamsızlar... Bu yazılımları bir kac tekel firma adı altında ileride toplandığını düşünürsek öyle olması muhtemel... Düsünün dokunmatik ekranınız var ama ben ona yönelik bir yazılım oluşturmadığı sürece kullanamıyorsunuz... Kullanıcı bilgisayarı kullanırken yazılımı kullandığı için etkileşim olarak yazılımla etkileşime girdiği için bu söylenen olay gerçekleşebilir ama tabi donanım üreticilerini mutlu etmek da gerekir
  • Paylaş
Bill Gates gibi bir adamın böyle düşünmesi doğal çünkü yazılım sektöründe adam formülü bulmuş laptop alırsın veya tablet içinde windows verdiğin para donanıma bu kadar ise birde işletim sistemine para verirsin onun haricinde donanımın lisanslı ürününü para vermeden veremessin yazılımı nette bulursun lisanslı bir şekilde ayrıca ma pclerde iphonelarda özel işletim sistemleri var adamlar benden başkası kullanamaz diyor bu windows için geçerli değil windowsu ücretsiz de bulursun...
Bill bill çok zenginsin ve akıllısın ama çok yanılımışsın yapma böyle : D. . .
  • Paylaş
Pek geleceği öngörememiş ya da her iyi kapitaliste olduğu gibi kendi çıkarına en uygun geleceği öngörmüş. Şu anki eğilim yazılımın açık yazılım olarak ücretsiz olması ve bu yazılımlara verilen servisten para kazanmak. Açık donanım kavramına rağmen donanım uzun bir süre eski ticaret modeline devam edecek gibi görünüyor.
  • Paylaş
3

Sertaç Kunduz, Son kullanıcı için şimdilik doğru olabilir ama burada da işletim sistemlerinin son kullanıcıya ücretsiz ulaştırılmasının kısa vadede mümkün olacağını düşünmüyorum. Linux ve benzeri sistemler son kullanıcı bazında yaygınlaşmıyor. Donanım maliyetleri ise süreekli ucuzluyor. Ancak bir yazılıma harcanan iş gücü aynı oranda azalmıyor. Bu da yazılım fiyatlarının görecelil olarak daha yavaş ucuzlaması demek donanıma oranla. Yeterince zaman geçerse belki de Bill amca haklı çıkabilir :):P

Ceyhun Çakar, Ekonomi'de ne yazılım ne donanım bedavaya verilmez (Linux ve her türlü open-source dahil). Gates DOS'u piyasaya sürdüğünde Gates parasını donanım şirketinden almıştı ve DOS'un maliyeti IBM tarafından PC'nin ücretine eklenmişti. Yani promosyon olarak verilen DOS'un ücreti PC'ninkine yedirilmişti. Gates gün gelecek tam tersi olacak iddiasında bulunmuş. Linux son kullanıcıda yaygınlaşmıyor ama Microsoft Windows'un ücretini zamanında yaptığı gibi Dizüstü bilgisayara yediriyor. Yani Gates'in kehanetinin tam tersi oluyor. Yok olacak dediği ilk model uygulanıyor. Çoğumuz şu anda Windows'u dizüstüne dahil olarak alıyoruz. Ben kişisel olarak Gates'in dediği gibi tersinin olacağına inanmıyorum.

Sertaç Kunduz, Haklısınız.. Ama bir yandan da Software As A Service yapısı işletim sistemlerini de içine alarak dönüşüm geçiriyor ve daha önemli hale geliyor. Belki bu dönüşüm bu dediğinizi etkileyebilir gibime geliyor. Office 365, Windows, Chrome OS (ücretsiz şu an ama Google Appps de ücretsizdi ama sağladığı fayda yüzünden ücretli- servis ücretl- hale geldi aynı şey burada da olabilir) gibi yazılımlarda bu dönüşüm başladı ile. Bri yerlerde Windows'un gelecek planlarını tüm yazılım sistemlerini kiralama üzerine kurmayı hedeflediğini okumuştum. Son kullanıcı göz önüne alındıgında sanırım bahsettiğiniz şey gecerli olmaya devam edecek ama kurumsal alanda bu chamaccon'un da belirttiği gibi değişebilir diye düşünüyorum. Bunu sanırım giyilebilir bilgisayar teknolojisinin yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı sorusu da biraz etkileyecek. Oradaki maliyet oranları dizüstülere oranla çok çok aşağılarda ne de olsa..

Bill gates microsoftu her zaman yazılım şirketi olarak görmüş / yönetmiş birisidir. Bu sözü söylemesi kadar doğal bişey yoktur :) fakat apple'in mavericks'i bedava dağıtması gösteriyorki bunun tam tersi gerçekleşiyor :) mavericks bedava olduktan sonra aynı atağı microsoft tarafından bekleyenler bi hayli çoğunlukta hatta hurriyetin teknoloji editörleri "windows 9 bedacamı olacak! " tarzında bi haber bile yayınlamışlardı fakat bu bir hayaldir zira microsoft yazılım firmasıdır. Donanım firması değil :)
( ama keşke donanım firması imajı çizip kendi laptop ve masaüstü pcler üretse de windows tarafınada bir standart gelse artık. Windows gibi bi yazılım bi çok bilgisayar üreticisi markanın elinde çöp olmaz. Hem belki "mac çok iyi yhaa" diyenl kesim azalır.)
  • Paylaş
Bencede Bill Gates bu konuda biraz yanılmış, yazılım ve donanımın gelişimi sürekli birbirini takip eden bir süreç izliyor. Hatta yazılımın gelişebilmesi için donanımın olması şart... Akıllı telefonlar yokken, akıllı telefonlar için yazılım geliştirecek ortamlarda yoktu. Bu tamamen arz talep ilişkisinden ibaret... Açık kaynak donanımların gelişimi ile dengeler nasıl değişir tam emin değilim ama şuan donanım üzerine yazılım geliştirdiğimiz için, gates 'in biraz daha beklemesi gerekecek.
  • Paylaş
Yazılımda katı kurallar alternatiflere olanak tanır... Bence göz ardı edilmemesi gereken kural budur. Belki gün gelecek insanlar yazılımlara ya hiç para vermeyecek ya da cuzi miktarda üzretler veripte sahio olacaklar kim bilir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1349 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları