Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Günah keçisi" deyimi nereden gelir?

Hristiyanlık öncesi Pagan dinlerinde, Kır Tanrısı Faunus(Lupercus) keçi figürüdür. Seks düşkünü, ya da seven (kim sevmez ki demeyin ilim yapıyoruz), bir tanrıdır. 15 Şubat ta kutsal günüdür. (Bak seeeen :) )

Bu eski Pagan figürlerinin sonrasındaki dinleri çokça etkilemişliği vardır, isterseniz Zeitgeist belgesellerini (din bölümü) seyredebilirsiniz.


Bugün günlük hayattaki bütün herşeyde etkileri vardır, ayrı bir Zeitgeist belgeseli nedir şeklinde soru gerektirir.
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Niye kimse bana sataşmıyor, benim başım kel mi?

Bana da sataşın yahu...

İlginç bir hikayesi vardır, benim bildiğim iki rivayet, ikisi de dinle ilgili:
  1. Yahudi kavmini günahlarından arındırdıklarına inandırmak için icad olunmuş bir yöntemdir. Din adamlarının saygınlığını, otoritelerini artırmaya yönelik olarak geliştirilen bu uygulama şöyle gerçekleştiriliyormuş: Kahinler tarafından seçilen keçinin üzerine, yine din adamları nezaretinde günahları sembolize eden eşyalar bağlanır, boyalar sürülür, bezler bağlanırmış. Yapılan günah transfer ayininden sonra, kişilere ait olan suçlar tamamen keçinin bir parçası haline gelmiş olurmuş. Günahların transfer edildiği keçi daha sonra, yüklendiği günahlarla birlikte ölüler diyarına gitmesi için uçurumdan aşağıya atılırmış.
  2. Bu da İncel'den alınmadır. Hz. İsa'nın bir gün cinlerin musallat olduğu birisine rastladığı, onlarla uzun süre adamı bırakıp gitmeleri için müzakere ettiği, sonunda cinlerin kendilerine gidecek başka bir beden bulunduğu takdirde adamı rahat bırakmaya razı oldukları, Hz. İsa’nın da onlara orada otlamakta olan iki keçiyi gösterdiği, cinler adamı bırakıp keçilere geçince zavallı hayvanların delilenip kendilerini uçurumdan attıkları anlatılır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

513 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları