Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günde 3 veya 4 milyon kişinin ziyaret edeceği bir internet sunucusu (ISS) ne büyüklüktedir ve kurulum maliyeti yaklaşık olarak nedir?

Bu kadar yoğunluğa sahip olacak sunucular, birbirine bağlı bir çok donanımın bir araya gelmesi ile oluşan, paralel mimari ile çalışan sistemler olmalıdır. Depolama, bellek, işlemci ve ağ donanımları birbirinden bağımsız, kendi aralarında entegre olmuş sistemlerdir.

Kullanıcıların web sayfası ziyaretiyle oluşturduğu iş yükü ise; bu donanımlar üzerine kurulmuş görevlerine göre ayrı ayrı çalışan farklı web sunucuları arasında paylaştırılmalıdır. Örneğin; veri saklamak için farklı sunucular, kod yürütümü için farklı sunucular, web sitesindeki görsel elemanların veya sabit içeriklerin saklanması için farklı sunucular kullanılabilir. Yazılan web yazılımlarının da haliyle bu şekildeki bir yapıyı destekleyebilir bir yapıda hazırlanması, tek makine üzerinde çalışacak bir yapıda programlanmaması beklenir.

@serkan'ın da bahsettiği gibi, hem kullanıcılara daha çabuk yanıt verebilmek, hem de tüm iş yükünü belli bir merkezde biriktirmemek için CDN kullanımı çok önemli bir faktördür.

Bu tip büyük sunucuların maliyeti milyon dolarlara ulaşabilecek miktarda yüksek olabilir. Bu büyüklüğe ulaşmış bir firma, zaten artık kendi donanım kaynaklarını kendisi yönetmeyi tercih eder. O yüzden web sunucularının büyüklüğüne, gelecekte hedeflenen ziyaretçi sayısına göre değil, şu andaki ziyaretçi sayısana göre karar vermek, kullanıcı yükü arttıkça kaynakları arttırmak gerekir.
  • Paylaş
Günlük 3-4 milyon kişinin ziyaret edeceği bir internet sunucusu ile iglili olarak bence bu süreç boyunca yaşanacak büyüme gözönüne alınarak ilerlenmesi daha makbuldur..
Siteyi açtığınız anda bu rakamlara ulaşmanız mümkün olmayacağından bunu hem sitenizdeki içeriğin bant genişliğine yansıması hem de kişilerin sitede geçirdikleri süreyi göz önüne alarak bir değerlendirme yapmalısınız.

Şun an; CDN sistemleri (inploid.com/t/cdn-icerik-dagitim-agi-content-distribution-network-nedir/) ve Cloud Sistemler bu konuda çok daha farklı çözümler sunuyorlar ve 'kullandığın kadar öde' yapısı ile çok daha ucuza malolabiliyorlar.
  • Paylaş
Bir performans problemi olan c10k'yı araştırmanı öneririm. en.wikipedia.org/wiki/C10k_problem bu soruna çözüm olabilen uygulamaları listende kullanmalısın. Kendimden örnek verecek olursam, küçük cloud sunucular alıp(aylık $5) server olarak nginx, web server ve framework olarak "python/tornado" tercih edip veritabanı olarak da mongodb kullanıyorum. Bu uygulamaları istediğim kadar farklı sunucuya bölebiliyorum, küçük sunucularımın özelliklerini imkanlarım dahilinde istediğim kadar artırabiliyorum. (32çekirdek vs)

Bunun hakkında bir sunum yapmıştım faydalı olabilir;
speakerdeck.com/mehmetkose/tornado-ve-olceklenebilirlik
  • Paylaş

Site için kullanacağın teknolojiler çok önemli Örn; node.js, mongodb v.b. kullanırsan sistem gereksinimlerin baya azalır. Aynı zamanda multimedya dosyalarını (resimler videolar v.b.) cdn ortamında tutman gerekir. Bu hizmeti amazondan temin edebilirsin.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR