Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güneş gözlüğünün kaliteli olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Gözlük uzmanı değilim ama bir kullanıcı olarak baktığımda; gözlük öncelikle görüşümü hiç engellememeli. Yani tabii ki bir miktar koyulaştıracak görüntüyü ama yine de hiçbir detayı göremez olmamalıyım. Baş ya da göz ağrısına kesinlikle yol açmamalı. İlkini anında test edebiliriz ama ikincisini bir süre kullandıktan sonra fark edebileceğimizden satın alırken test etmemize imkan yok. Dolayısıyla gözlüğü adı sanı olan bir yerden en az 60 TL ödeyerek almalıyız. Tabii bir de gözlüklerde hep bahsi geçen ultra viyole UV filtreleri var ki o filtrelerin olduğuna dair etiketler tüm gözlüklere yapıştırıldığından eğer görmediğimiz ışınların gözlerimize zarar vereceği kanatindeysek yine gözlüğmüzü bilinen bir yerden almalıyız. Tabii ki eğer çok para vermek istiyorsanız sertifikasıyla bir Ray Ban alarak problemi de çözebilirsiniz. Yine bilindik bir yerden almalısınız, öyle bir şeyin çakmasını bile üretecek teknolojimiz yok ama Çinlilerin var ve bizim satıcılarımız da onları seve seve %1000 karla satarlar. Cam işini hallettikten sonra kalan kısmı çerçeve zaten. Onda da tabii ki markalar daha kaliteli çerçeveleri üretiyorlar. Benim tecrübeme göre en kaliteli çerçeveler spor markalarının ürettikleri oluyor ama yine çok para veririm diyorsanız Ray Ban'ın karbon çerçevelerinden daha dayanıklı bir malzeme henüz yok.
  • Paylaş
Benim için bir gözlüğün %90'ı Cam kalitesinden geçiyor.
O gözlüğü takıp baktığım gökyüzü veya o alan fotoşopta işlenmiş bir resim kadar gerçeğinden daha masalsı ve canlı görünmelidir gözüme.

Optik

Ayrıca bu bir güneş gözlüğü ise çerçevesinin hafif olması ve yanlarından güneş almaması satın almada ki diğer bir kuralımdır.
  • Paylaş
Gözlüklerinizi bilinen yerlerden Optik mağazalarından alırsanız oradaki Tester veya marka güvencesiyle anlayabilirsiniz. Onun dışında orijinal veya kaliteli olduğunu meslek erbabları bilebilir çünkü kalitelide olsa göze uygun olmayan güneş gözlükleride vardır. Örneğin ben yeşil cam kullanamıyorum kahve sarı tonları kullanabilliyorum. Takmak anlamak için yeterli olmayabiliyor her zaman.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

193 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt