Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güneş neden mutluluk verir?

Kişi güneşe çıktığında beyin bedene bir zindelik, enerjik olma komutu verir. Isı ve ışığın etkisiyle vücut kendinde bir enerji oluşumu hisseder. Böylece moral yükselten yani mutluluk veren hormonlar olan serotonin, noradrenalin ve dopamin salgılanması artar. Bu hormonlar ne kadar sagılanırsa neşe ve mutluluk o kadar artmaktadır. Ayrıca vücut güneş gördüğü için, karanlıkta salgılanan ve vücudu uykuya geçiren melatonin hormonunun salgılanması azalır. Melatonin fazla salgılandığında depresyona da neden olabilir. Güneş bu hormonun salgılanmasını azalttığı için daha mutlu hissedilir.

Tüm bunlarla birlikte güneşte bulunan UV ışınları, gestagen ve östrojen hormonlarının üretimini artırarak cinsel isteğin artmasına neden olur. Yine UV ışınlar sayesinde cilt D vitamini üretir ve bu, kemiğin ihtiyacı olan kalsiyumun karşılanmasında önemlidir.

Güneş bu şekilde vücudumuza hem psikolojik hem de fiziki olarak tesir eder. Mutluluk vermesinin nedeni de bu iki faktördür.
  • Paylaş
Isı ve şartlandırma. Herkes denizi izlemeyi sever. Ancak temelde denize bakmakla ağaca bakmak arasında nasıl bir mutluluk farkı olabilir. Tarafsız baktığında güneşin verdi mutluluğu nefes alış verişini izlerkende yaşanabilir

Bir Dahiye Rastladım

bugün trende
bir dahiye rastladım
5-6 yaşlarında,
yanıma oturdu
ve tren kıyı boyunca
ilerlerken
okyanusa geldik
sonra bana bakıp
hiç de güzel değilmiş,
dedi.

bunu ilk defa
o gün
farkettim.
Charles Bukowski
  • Paylaş