Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güneş neden sarıdır?

Güneş ışığına bakan herkes o pırıltılı sarı rengin aslında sarı olmadığının farkına varamamaktadırlar. Gökyüzünün yine aynı şekilde mavi olmasının nedenleride bilim insaları tarafından uzun süre araştırılmıştır. Fakat araştırmalar insanların gördüklerinden uzak renklerin bir araya gelmesi ile bu muhteşem uyumun çıktığını kanıtlarla göstermiştir.

Günüş ve güneş ışınları beyaz renktedir. Buda güneşin sadece sarı rengi değil bütün renklerin karışımı olan beyaz bir ışınla ışığını yaydığını göstermektedir. Bunun ev ortamında deneyini yapmak ise oldukça basittir. Bu deneye göre evde bulunan avizlerden alınan bir kristal güneş ışığına tutulduğunda her bir kesimi farklı bir renge bürünmektedir.

Atmosfer tarından emilen bu ışık mor tarafındakileri kırmızı tarafındakilerden daha çok dağılarak atmosferin çoğunlukla mavi görünmesine neden olmaktadırlar. Bu durum sonucunda ise gezegenizim en değerli yıldızlarından Güneş ışınlarını biz sarı renkte ve gökyüzünüde navi renkte görürüz.

Güneş
  • Paylaş
Güneş, kızılötesinden morötesi frekanslara tüm frekanslarda (dolayısıyla görünür aralıkta renklerde) yayınım yapar. Ama, her frekansı aynı miktarda yaymaz. Bir frekanstaki yayınımı güneşin kütlesi ve ortalama sıcaklığı ile ilişkili bir fonksiyondur (güneş spektrumu) . Bu hesaplandığında en yüksek yayınım sarı civarında çıkıyor. Bu spekturum en.wikipedia.org/wiki/Sunlight (Composition and Power)'dan görülebilir. Bu bağlantıda görülen spektrum ozon öncesidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

496 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları