Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güneş panelinden elektrik enerjisi üreten sistemler ne kadar faydalıdır? Yani bir panelden ne kadar verim alabiliriz? Bu panelleri bir arsaya kurmak ne kadarlık bir maliyet gerektirir ve üretilen elektriği devlete satmak mümkün müdür?

Verim sürekli artırılıyor panellerde. Hala çok yüksek değerlerde değil ancak teknoloji bunu da yakında çözecektir. Sorularınıza yanıt olacak çok güzel bir dökümanı drive.google.com/file/d/0B9VNI_wWM5z3RH... linkinden indirip incelemenizi öneririm.
  • Paylaş
Panel verimliliği yaklaşık %10 ila %15 arasında. Üretip satış yapmak yani bu işin ticaretini yapmak için lisansız üretim yapmak gerekir. Yasalara göre 1GWh kurulu güce kadar santral kurulabiliyor. Bu santralin yaklaşık maliyeti 2 milyon lira civarı. Kendini 5 ila 8 yıl arasında amorti edebilir Türkiye' de.
  • Paylaş
Bol güneş alan yerlerde faydasını görebilirsiniz ama verim konusunda biraz yetersiz (%10 - %20 arası) gün geçtikçe verimililiği artırılmakta. Malilyet konusu ise ne kadar kurulu güç istediğinle alakalı. Devlete satma konusu ise mümkün çift taraflı sayaç yardımı ile satış yapılmakta.
  • Paylaş
Merhaba Devlet üretilen elektirigi 10 yıl boyunca ithal ürünlerden sistem kurulursa 13,3 cennten alıyor . Bir panel en fazla 24 volt doğru akım ve 250 wat elektirk üretir. 1 kw elektrik üretimi için yaklaşık arazi de 15 m2 Çatılarda 8 m2 civarında alan gerekiyor.
  • Paylaş
Güneş santrali (Güneş tarlası) kurmak maliyetli bir işlem.Maliyeti etkileyen en önemli faktör ise kullanacağınız malzeme türleri. Güneş hücreleri (ör: monokristal, polikristal, silisyum vb.),,-şayet depolama yapacak iseniz- bataryalar (aküler) ve kuracağınız sistemin cinsine göre (on grid, off grid) invertör, max. Güç verimliliği izleyicisi gibi malzemelerdir.Devlet özellikle türkiyede üretilen cihazların için bir miktar teşvik vermekte.
Buradaki en önemli sorun ise ülkemizde henüz bu prosedür yerine oturmadığı için santral kurulum ve işletme süreçlerinde otoriteler standart belirlemediğinden ürettiğiniz elektriği satın almayabiliyor. Örneğin: Ben santralden trafo aktarımı için 3 liralık bir kablo kullanırken, siz 5 liralık iyi bir kablo kullandığınızda dahi bunun uygun olmadığını söyleyerek sizi zor durumda bırakabiliyor.
Verim ise seçilen malzeme ve lokasyon ile ilgilidir. Ülkemizde Konya/Karapınar ilçesi güneşlenme süresi ve radyasyon bakımından en uygun destinasyondur. Bu tip bilgileri Türkiyenin Güneş Haritasından elde edebilirsiniz.

Saygılarımla
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

257 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt