Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güneydoğu'da bir Kürdistan devleti kurulduğunu varsayarsak bu devletin yönetim tarzı, geçim kaynağı ve amacı ne olacak?

Böyle bir kuruluşa "devlet" denilebilir mi bilmiyorum. Çünkü birilerinin desteğiyle devlet kuranlar onların gölgesi altında ve hizmetini görerek devlet kurar ve yönetir. Amerika'nın sözde Kürdistan temsilcisi PKK'ya yardım ettiği bilinen bir gerçek. Hal böyle olunca muhtemel bir Kürdistan'ın kurulması demek Amerikan mandası ve Amerikan hizmeti amaçlı bir devlet kurulacak demek. Tabii "devlet" denirse...
  • Paylaş
Geçim kaynağı tabii ki petrol ve kaçakçılık olacak amacı israile kalkan olmak ve büyük israil projesidir.yönetim tarzı kimin umurunda ?
  • Paylaş
T.C.nin amacı yahut geçim kaynağı nedir diye sorsam ne dersiniz?

Gerçi burada tam teşekküllü bir devlet modellemesinden ziyade özerlik yapılanmasına işaret edildiğini de gözden kaçırmayalım. Hem zaten bırakalım da kendileri de bir takım kararlar versin değil mi? Yoksa yap-işlet-devret modeli mi öngörüyorsunuz?
  • Paylaş
Öyle bir devlet kurulduğunu varsayarsak, içişlerine karışamayacağımız için yönetim şekli Kürt halkının verdiği karar doğrultusunda olacaktır, şu anki duruma ve yurdumuzda edindikleri devlet kültürünü göz önüne alırsak muhtemelen bizimki gibi diktamsı bir demokratik cumhuriyet olacaktır. Ana geçim kaynakları petrol, yer altı cevherleri ve eroin ticareti olabilir. Dikkat o devlet ve asıl büyük tüketici olan Avrupa arasındaki devletlerin bu tarz geliri günlük tüketim ve fiyat artamayacağı için bu durumda yarıya düşer. Eroin ticaretini tamamen engelleyebilirler, bu durumda da eroin yolu Rusya'ya kayar ve aradaki devletlerin hiçbiri durumdan nemalanamaz. Belki de İsrail gibi çorak topraklarını ıslah eder ve Avrupa için büyük bir tarım ihracatçısı da olabilirler. Devletin amacı da tüm diğer devletlerin amacıyla aynı olur ki devletlerin amacı aynen şirketlerde olduğu gibi süreklilik ve ekonomik kalkınmadır. Kürt devletinin de bundan farklı bir amaç gütmesi düşünülemez.
  • Paylaş
Yönetim tarzı eski sovyet benzeri sosyalizm olabilir. Geçim kaynağı petrol ve kaçakçılık. Amacı olmayacaktır. 10 yıl sonra meclisi karar alarak başka bir ülkeye bağlanmak isteyecektir. Tabii olursa.

Biz ilkokulda şanlı tarihimizi öğrendik, devletimizin nasıl kurulduğunu öğrendik. O yapının öğreteceği tarih ne derece doğru olur(du)?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

861 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt