Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güneydoğuda hem Türkçe hem Kürtçe tabela asılmaya başlanmasının siyasi simge olarak kulanılması doğru mudur?

Hakaret derken neyi kastediyorsun bilmiyorum, öncelikle belirteyim Türküm ve Türk vatandaşıyım. Güneydoğudaki Kürtçe tabelalara karşı çıkan, bunu bir hakaret olarak gören arkadaşlara iki çift lafım var; İstanbul'da yaşıyorum. Her yer İngilizce tabelalarla doldu. Hatta bazı yerlerde İngilizce yazıların altında Türkçe anlamları yazıyor. Bu neden kimseyi korkutmuyor? Bu neden bir hakaret değil? İngilizce ile birlikte bu ülkede İncil dağıtıldı, Kürtçe kadar kimseyi rahatsız etmedi. Tabi ki, İngilizce uluslararası bir dil, kabul etmemek elde değil, ama madem olay Türkçe, bütün tabelalar Türkçe olsun? Yıllardır beraber yaşadığımız insanlara karşı, evet hakları yenmiş, bir terörist örgüt yüzünden hepsi damgalanmış, bu örgüt faaliyetleri yüzünden her yerde sindirilmeye çalışılmış ve karşılığında da o terör örgütü faaliyetlerinde başarılı oldu demek mümkün. Ama bitirmek de bizim elimizde.. Kürtlerin özerklik istediğine, toprak istediğine, ayrılmak istediğine inanmıyorum. Hatta açık konuşayım bu onlar için daha tehlikeli ve daha zor... Böyle bir şey Türkiyeyi değil, onları kendi içinde böler... Doğru olan, kardeşlerimize doğru olanı göstermek, onları da yanlışlarından döndürmektir.
 • Paylaş
1

Ahmet Selçuk Yaşacan, İmza KaraCahill ...

İngilizce hizmet verilip de Kürtçe hizmet verilmiyorsa o zaman sorun vardır. Arkadaşlar dikkat edin PKK sustu. Elbette siviller konuşacak artık, dağdan değil ovadan ses duyulacak, bu konuda alışmamız gerektiğini düşünüyorum. Beğenmeyebiliriz ama böyle daha iyi. Zira hiçbir şey ölen kişilerin annelerinin göz yaşlarından daha önemli değil.

"Her şeyden önce biz zaten onları toprağımızda bulundurarak ev sahipliği yapıyoruz." düşüncesi de ne biçim bir düşünce? Ev sahipliği yapmıyoruz aynı evde yaşıyoruz onlar bizim misafirimiz değil. Çanakkale'de bunun en güzel örneğidir. Zira kurtuluş savaşını da başlatan bunlardı. Bilgi eksikliği mi mevcut sende bilemiyorum.

Az çok araştırdığım için biliyorum. Kürt teali cemiyeti başkanı Seyyit Abdul Kadir bile "Kurtuluş savaşına destek vermemiz gerekiyor. Bu zor zamanda kardeşlerimizden ayrılmayın." dediyse oturup iki defa daha düşünmek gerekir diye düşünüyorum. Neden iki yıl sonra Şeyh Sait Kürdistan'a doğru değil de Ankara'ya doğru isyanı başlattı ve Kürtler cumhuriyet döneminde 28 kez isyan etmiş. Sebepleri neler bunların? Araştırılmaları ile bu sorunlar çözülür.
 • Paylaş
siyasi simge olmamalı elbet.ama boyle yazılmasında sorun yok bence..
 • Paylaş
Birilerinin sadaka verirmiş gibi "Bak bu hakkı verdik size, bak şu hakkı verdik." söylemlerini Kürtler tabi ki kendine yediremez. Gasp edilmiş hakkı verme mecburiyeti vardır. Ha, "Hangi hak gasp edilmiş?" gibi çocukça lafları da duyar gibiyim. Medya, hükumet vb. Kürtlerle beraber Türklere'de büyük haksızlık yapmıştır. Git Kürt kardeşlerinden nefret et, git milliyetçilik adı altında üstün gör kendini vb. Daha aşılacak çok şey var. Soruya gelecek olursak, bunun siyasi simge değil var olan hakla direk ilişkili olduğuna inanıyorum.
 • Paylaş
Amma faşistimiz var bu ülkede... Utanıyorum Türk olmaktan. Yazılsın tabii Kürtçe tabelalar, Amerikalılar İspanyolca, Avusturyalılar Macarca tabelalar yazıyor da bir şey mi oluyor. Vatandaşlarınıza kötü davranılmasını isteyerek asıl kötüler kendiniz oluyorsunuz...
 • Paylaş
Her şeyden önce biz zaten onları toprağımızda bulundurarak ev sahipliği yapıyoruz ve de hiçbir haklarını kısıtlamıyoruz. Önceden Kürtçe konuşmak şarkı söylemek vb. yasaktı şimdi onun da önünü açtık. Biz Kürt vatandaşlarımızı çok seviyoruz ama onlar vatanımızın içinde bir vatan kurmak isterse o zaman hiç de hoş olmaz....
 • Paylaş
1

Şaman, Kimse kimseyi kendi toprağında barındırmıyor, Türkler'le Kürtler'in Anadolu'ya yerleşmesi aynı zamanlara denk geliyor...

nevzat hemen kendini mumyalattır ve bir müzeye bağışla
 • Paylaş
bunlar iyi günlerimiz
 • Paylaş
Daha iyi günlerimiz de yakındır. İnşallah bismillah amin.
 • Paylaş
Dur bakalım daha yakında Marmara, İç Anadolu, Karadeniz, her yerde Türkçe tabelaların yanında Arapçalarını da görürseniz şaşırmayın. Bütün dünya uzak duruyor bizim ülkemizin bir kesimi de onlara özeniyor.
 • Paylaş
değildir
 • Paylaş
Verecez ya, az kaldı verecez doğu ve güneydoğuyu görürsünüz.
 • Paylaş
Karadeniz Bolgesinde de Lazca yazsınlar bir şey demeyeceğim o zaman... Kürt Faşizmi budur.
 • Paylaş
Bütün kürtler doğu ya . bütün lazlar kuzeye bütün avşarlar güneye gitsin herkes kendi dilini konuşsun eğitim alsın tabela yazsın ... nasıl teklif .. ama istanbulda tek kürt olmayacak. trabzonda da tek avşar kalmayacak sivasta da tek çerkes istmezüüüükkk... la bi gidin yaaa. aç karnınızı doyurun bi.
 • Paylaş
İngilizce tabelalar kimseyi rahatsız etmiyormuş: Körsün ne"w"zat kör. Kardeşlerimiz diyerek genelleme yapma ayrıca. Herkes senin kadar alçaltmıyor kendini. 
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1587 Görüntülenme17 Takipçi15 Yanıt