Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günlük hayatta kriz anı nasıl kontrol edilir. Bir olay karşısında söyleyemediğim ve yapamadığım şeyler için pişman oluyorum. O anda aklıma gelmiyor veya doğru karar veremiyorum. Pratik zekayla mı ilgili? Bunun üstesinden gelebilir miyim?

Öncelikle bu konuda uzman değilim sadece şahsi fikirlerimi yazıyorum.
Durumun bence kendine has bir zeka türüyle ile kesinlikle alakası var. Ama bence ortada gerçekten bir kriz anı olup olmadığına çok iyi karar vermek gerekir. Çünkü sıkıntılı durumlarda verilen ani tepkiler büyük çoğunlukla yanlış tepkiler oluyor (burda doğru ve yanlış konusunda aldığım referans kişinin kendisi. Yani kişi kendine göre yanlış olarak nitelendirdiği bazı davranışları 'kriz' anında sergileyebiliyor.). Ben kriz olarak görülen çoğu durumun aslında kriz olmadığını düşünüyorum. Aşırı duygu yoğunluğu yaşanılan anlar tepki vermek veya karar vermek için en yanlış zamanlar olabilir. Biri bize kızıp bağırdığında otomatik olarak karşısında pozisyon alıp cevap vermek isteyebiliyoruz. Verebiliyorsak da veremiyorsak da pişman olma ihtimalimiz yüksek bence. Bu durumlarda cevabı ve tepkiyi ertelemek en doğru karar diye düşünüyorum. Yani cevap veremiyor olmanız aslında bir avantajdır belkide ve buna mutlu olmanız gerekiyordur :)

Ola ki gerçekten bir kriz anı varsa ve gerçekten birşeyler yapılması gerekiyorsa (bir zaman sınırı vs olabilir bir proje için) bu durumlarda doğru kararları verebilmek çok büyük bir yetenektir ve fazla kişide de bulunmaz diye düşünüyorum. Gerçek liderler bu konuda oldukça başarılıdırlar bence.
  • Paylaş
O anda aklınıza gelmemesinin sebebi heyecanınızdan beyninizin perdelenmesidir. Söylenenler karşısında dinler dinlemez bir fikir oluşturmamanız lazım bu ön yargıdır. Ön yargılarımız genellikle kötü olur ve bu durumda öfke devreye girecektir öfke de doğru muhakemeyi(akıl yürütmeyi doğru düşünmeyi) perdeleyecektir.

O yüzden karşınızdaki konuşurken konuşmanın sonuna vene dediğini iyice belleyene kadar bir yargıya varmamaya çalışın.

Ancak sakin olursanız sonradan aklınıza gelen şeyler o an aklınıza gelecektir. Sadece beynininzle biraz istişare etmeye ihtiyacınız var bu kadar.

yapabileceğinize inanıyorum, gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim. kolay gelsin
  • Paylaş