Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günlük hayattan örnek verebileceğiniz iyi bir optimizasyon tekniği veya algoritma analizi kullanılarak yapılmış bir sistem var mı? Varsa hangi metodlarla yapılmış ve sisteme katkısı nasıl olmuştur?

Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerin içerisinde olan derslerden Algoritma Analizi ve Optimizasyon Tekniklerinde günlük hayattan maalesef pek örnek verilmeyip direkt işin matematiksel formüllerinden,teorisinden başlanır ve ders bu şekilde işlenip gider. Ama günlük hayattan işte bu problem şu metodla şu şekilde çözülmüştür gibi örneklerle anlatılması öğrencinin ilgisini daha çok çekecek ve dolayısıyla dersler sıkıcı değil daha verimli olacaktır.Düzenle
Aslında işe biraz Türkçeleştirme ile başlasak sanırım daha doğru olur. Soruda ki optimisizasyondan kasıt maliyeti düşük verimi yüksek ise algoritmadan kasıtta çözüm yolu nedir şeklinde olabilirmi?
  • Paylaş
Navigasyon cihazlarının harita üzerinde en uygun yolu bulmaya çalışması günlük hayattaki en yaygın optimizasyon uygulamalarından biridir. Algoritması ürüne bağlı olmakla birlikte gezgin satıcı progleminin A* algoriması ile çözümüne benzer algoritmalar kullandıklarını tahmin ediyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt