Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günümüz dünyasında feministlik ne anlama geliyor?

Her dönem var olan girişimci kadınlarla şekillenen feministliğin şu an ki durumunu merak ediyorum, mümkünse bari bu konu için sadece kadınlarımız konuşsun istiyorum!Düzenle
Feminizmin erkek düşmanlığı olarak algılanması beni rahatsız ediyor. Feminist kadınların çok haklı söylem ve eylemleri var çoğu zaman. Erkeklerin dünyasında çalışan bir kadın olarak feminizmi desteklememem mümkün değil. Kadına ne gözle bakıldığını görebiliyorum çünkü. Feministlerin aslında güçlü, ekonomik özgürlüğü olan kadının haklarından çok, bu haklardan mahrum kadınlara yönelik çalışmaları var. Aile içi şiddet, kız çocuklarının okutulmaması,kadının söz hakkı olmaması gibi... Ama nedense bu konudaki çalışmalar gözardı edilip olayın sansasyonel yönüyle ilgileniyor herkes. Bir de feministlerin erkek gibi olmak isteyen lezbiyenler grubu olduğunu düşünenler var ki onların durumu gerçekten içler acısı. Feminizmin cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkan bir akım olduğunu, toplumda kadının dişiliğiyle değil diğer vasıflarıyla da bir birey olduğunu ne zaman anlarsa bu toplum, o zaman tartışılabilir ancak bu konu. Bu sitede ''Karşı cinsle samimi ve içten konuşmaları ''duygusal yakınlaşma'' olarak algılayan herkesi kınıyorum!!!'' diye bir entry açtım ben. Ama yazılanlardan anladım ki bu toplumda kadına bakış açısı ''potansiyel fahişe'' den bir adım öte gidemiyor. Kadın erkek arkadaş olamaz, birine selam bile versen onun altında '' hadi yatalım'' mesajı gizlidir, ateş olmayan yerden duman çıkmaz, vs... gibi yaklaşımlar olduğu sürece bu ülkedeki ne kadın sorunu çözülür, ne de feministlere bakış açısı değişir. İşin kötü yanı kadınlara saygısızca kimliğini yok sayarcasına yaklaşanların çoğu radikal dindarlar. Ben hiç bir dinde hiç bir canlıya bu şekilde yaklaşılmasının savunulduğunu görmedim. Yoksa yanılıyor muyum?
 • Paylaş
4

Cem Deyupoğulları, mükemmelsin..ancak bu kadar güzel anlatılırdı..çünkü ben feministliğin "kadın hakları" kısmına da katılmıyorum.."hak" ısmarlama mı ki birileri bu hakkı veriyor..bu olsa olsa "insan hakları"na girer..yani temel amaç kesinlikle bir çok yerde eşit şartları gözeterek yaşamak!ama muhazafakar toplumların neredeyse tamamında kadınlarla iletişim kurmanın maalesef çok az bir sebebi olduğunu düşünenler inanılmaz fazla..peki geçenlerde lady gaga nın giydiği giysinin et şeklinde olduğuna ne diyorsun?

Sevda, sen o giysiyle verilen mesajı anlamadın sanırım...Ben kadın haklarından bahsetmedim, birey olmaktı anlatmak istediğim...

Cem Deyupoğulları, o giysiyle verilen gayet açık aslında,kadınlara olan tek yonlu bakış açısına bir tepki değil mi?

Feminist dendiği zaman neden insanların ve hele erkeklerin aklına erkek düşmanlığı geliyor, neden bu kadar yüzeysel olarak bakılıyor bu konuya anlamak zor. Feminist dendiğinde, kadın ve erkek arasında eşitliği, cinsiyet farkı gözetilmeden kadınında toplumda en az erkek kadar değerli olduğunu, toplumun bir bireyi olduğunu savunan kişi olarak anlaşılmalıdır. Peki neden bir çalışma alanında müdürler, başkanlar genelde hep erkektir..? Aynı hatta eğitim seviyesi ve bilgisi daha yüksek olan kadın bir mevkiye yerleştirirken sırf kadın diye neden ikinci plana alınır bilemiyorum. Neden erkek bazı işleri hep kadınlardan bekler: yemek yapmak, temizlik yapmak, çocuk bakmak, düşünmek :) ... sanki bunlar bizim asli görevimiz... Kadının toplumda hep ikinci planda tutulması, cinsel bir obje olarak görülmesi (@sueno'ya burda çok katılıyom, ben de kınıyorum..)) Yaptığı işin önemsenmemesi, aynı işi yaptığı karşı cins ile arasında uçurumların olması, sırf kadın olduğu için eğitim hakkının kısıtlanması ve daha sayamadığım bir çok neden feminist akımını oluşturmuştur. İyi ki gelmiş..;) Aslında İslamiyetin kabulüyle kadına değer vermeye başlandı. Ama toplumuzda erkekler işlerine geldiği gibi şekil verdiler buna... Kadın annedir, üretendir, eştir, çalışandır, duygusaldır, fedakardır ve kadın olmazsa toplumun devamı olmaz.
 • Paylaş
Ne acıdır ki kadınlar eşit hak istiyorlar. Bugün biri terfi olacaksa, erkekse sorun yok. Ama kadınsa, hamile kalırsa kocası problem çıkarırsa zihniyeti sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde var. Kadın güzel ve başarılı ise acaba bilmem kim sevgilisi mi de terfi oldu diye konuşan aşağılık bir zihniyetle mücadele ediliyor. Kadının başındaki örtüyü bile erkekler tartışıyor. Eşinden ayrıldıysan dul oluyorsun. Ama erkeksen bekar oluyorsun. Bekar kadın, çocuklu bir adamla evlenebiliyor. Ama erkek asla çocuklu bir kadınla evlenmiyor. Bir şeye kızdığın zaman muayyen günündesin galiba yorumları yapılıyor. Dediğim gibi kadınsan aşağılık bir zihniyetle mücadele de vermek zorundasın.
 • Paylaş
Sadece kadınlar konuşsun demişsiniz. Lakin edilecek iki kelamımız olması hasebiyle, kendimi tutmakta zorlanıyorum. Feminizm, birleşik devletlerdeki sanayi devrimi sonrası iş gücü eksikliği nedeniyle, kadınların üretime katılmaları ve ucuz iş gücü oluşturmaları amacıyla örgütlenmiş bir akımdır. Perspektifi ortaya koyduktan sonra feminizmin bugünü için, kadınlara sözü devredebilirim.
 • Paylaş
9

Cem Deyupoğulları, entry e öyle yazmamın sebebi tüm kadınların yazmasıydı..ama erkekler de yazabilir elbet..evet feminizmin doğuşu boyleydi..fakat ortalama 20 yılda bir,mevcut koşullarına göre hep kendince bir şekil almıştır aslında..dolayısıyla 2binli yıllarda da çağdaş duruma göre bir şekil almıştır hlaiyle.ve bu halin ne olduğunu özellikle bayan arkadaşlarımızdan duymak istemiştim..tşk ederim.

Fatih Gündoğan, aslını bilmeden yapılan yorumlar sağlıksız olur. rica ederim.

Cem Deyupoğulları, ama aslında çıkış sebebi çok da bağlayıcı olmayabilir günümüz feminizm akımları için.dediğim gibi her dönem farklı algılanarak güregelmiş bir akımdır feminizm..ama özünde kadınların haklarını savunan ,eşitlikçi vs bir tutum olmuştur galiba..sadece bu açıdan genelleyebiliriz tüm feminist akımları..sence?

Fatih Gündoğan, feminizm kadın-erkek arası eşitliği savunuyor olabilir... kadın erkek eşit midir ayrı bir konudur tabi:)

Cem Deyupoğulları, kastettiğimiz eşitlik mesela fırsat eşitliği muhterem:)

Fatih Gündoğan, fırsat eşitliğine varım ama bu beni feminist yapmaz:))

Cem Deyupoğulları, zaten bu eşitlikleri desteklemez elbette feministlik anlamına gelmez..ona bakacaksak,ben "kadın hakları" terimine de karşı olan biriyim..o dmek ki ya.."insan hakları" olmalı :)

Redeye, Başlangıcı birleşik devletler mi ingiltere mi?

Cem Deyupoğulları, başlangıcı Hollanda fakat ilk yayın çalışmaları ingilterede doğmuş.

Son eylemleri olarak otobüste taciz var stickırları görmüştüm gayet başarılıydı :) Bende konuşmayı kendime vazife gördüm bazı kadınları kendilerini savunduklarından daha çok savunuyorum çünkü :))
 • Paylaş
6

Cem Deyupoğulları, önmli değil erdal..kadınlarımız yazsın yeterki gerisi önemli değil.hepimiz yazacağız yorum yapacağız..ama kadınlarımızın görüşlerini istiyorum çoğunlukla..çünkü çoğu bunun farkında bile dğeil..

Erdal, farkında olmadıklarına, 100 de 100 katılıyorum :/

Cem Deyupoğulları, eğer bu ülkede bir kadına -kocanız sizi neden dövüyor ve neden hiçbir şey yapmıyorsuunnuz?diye sorulursa ve cevabı -kocamdır sever de dover de olursa...herşeyi yeniden konuşmak gerekir bazen..

Fatih Gündoğan, olayı abartmanın da alemi yok sanki cem:) "kocamdır döver de sever de" cümlesini kaç kadından duydun?

Cem Deyupoğulları, onlarca kez fatih..zaten sorun da aslen burada!bunu doğuştan kabul etmiş!o da bilgisizlikten!

Fatih Gündoğan, bulunduğumuz çevrenin farkından mıdır? ben henüz bir tane böyle örneğe rastlamadım cem. maddi sıkıntılardan ve sığınma evi eksikliğinden dolayı dayağa katlanan kadınların var olduğunu tahmin edebiliyorum sadece.

Feminizmin erkeklerle çok dersi yok. Sadece kadının geleneksel önemsizlik düşüncesi bi karşıtlık olarak tanımlanmamalı. Yani erkek karşısında kadını tanımlamıyo, Sokrat'tan, Aristo'dan, Platon'dan itibaren erkeğin olması gereken her yerde neden kadın olmayacağı vurgulanagelmiş. Ama durum bugün böyle değil. Klasik Türk Erkek Egosunun kadını alt etmeyle ilgili derin bi ikişkisi varsa bile dünyada böyle değil. Hem küçük düşünmeyelim. İlişki bazında erkeğin kadından ne beklediği, nasıl mesaj verdiğini falan feminizmin içine değil sapkınlığın içine sokmalıyız... Bugün ister modernleşme diyelim ister başka bi ideoloji, kadın kıymetli. Artık yöneten kadın, patron kadın, okuyan kadın, hak arayan kadın ve politikalar da bu yönde şekillenmeye başladı. Sonuç olarak erkeğin kadın için ne düşündüğü değil, önemli olan kadının nasıl bir yerde olduğu, 'dünya' için...
 • Paylaş
Kadın sorunu salt kadınların yaşadıklarını anlama, tanımlama ve çözümleme değil. Sadece kadınların sorunlarının farkına varma süreci de değil. Korkularını bir kenara atma ya da vardık, var olcağızın ötesinde aslında. Kadın sorunu erkekliğin de tanımlanması, anlamlandırılması ve çözülmesi sorunudur. Erkliğe dayalı bütün mekanizmaların reddini içsel ve toplumsal yaşamın bütün alanlarında mahkum etmektir. Sokakları istemek gecelere vurgunlaşmak gibi. Bütün yaşam alanlarında gericileşmiş bütün erkil öğeleri idam etmek gibi.... İktidar yoksa eşitlik vardır....
 • Paylaş
feminizm aslında kadınlarla erkeklerin aynı haklara sahip olması gerekdiğini savunan bir düşüncedir. Ama günümüz de erkek düşmanlığı gibi algılanıyor bazen. ama temelde olumlıu bir düşüncedir bana göre. abartmamak gerekiyor ama. netice de kadınlar erkeklere erkekler de kadınlara muhtaç. :) tşkler
 • Paylaş
her çalışan kadın feminist olucak diye birşey yok ama kendi parasını kendi kazanıp harcayan bayanlar evde oturan kadınlara göre daha farklı bakıyorlar hayata bu da bir gerçek...
 • Paylaş
sadece kadınlarımız konussun sende ortam yap dımı.ıyı ayak
 • Paylaş
11

Cem Deyupoğulları, insanın fikri neyse zikri de odur sayın paslanmaz!bu entry ye bu yazını yazarak önemli bir olaya parmak basmışsın! teşekkürler!!

Erdal, Cem yansıtma türü savunma mekanizması olsa gerek!

Cem Deyupoğulları, ama bu kadar da belli edilmezki ya! yani türk tarihinde bunla ilgili iki tane süper atasozu var ikisine de çok yakışıyorlar....kişi kendinden bilir işi ve yukardaki!..

Emrah Emrah, guldurme benı cem.sen meleksın dımı:) hırsıızn hıc gunahı yok dımı.

Cem Deyupoğulları, valla paslanmaz sen paslanmış çürümüşsün bile...çükü halaen karşı cinsle kuracağın iletişim senin için sabir fonksiyonlardan farksız! f : A-->B ye bir fonksiyon ise seninkisi f(x)=0! bu !

Cem Deyupoğulları, hatta x € reel sayılar

Erdal, Karşı cinsle kurulan basit bir ilişkiyi, farklı durumlara vurmak yok mu! Ah paslanmaz ah ! !

Fatih Gündoğan, yirim tartışmanızı, tartışın tartışın. tartışmak iyidir.

Emrah Emrah, cemmm ne dıyorsun abıcım .. :) ıyıkı hocasın bukadrda abartılmaz kı

Cem Deyupoğulları, hoca falan değilim.burada beni bir inploider olarak algıla!hocalığı kullanmak elime değildi,bir entry yüzünden açığa çıktı...yani abartılacak bişey yok;sadece insanların düşüncesine saygı duymanı isterim..sen bu sebeple belki bir entry kurabilirsin ona da saygı duyarım fakat ben bu sebeple kurmadım!

Emrah Emrah, pekı cemcım

feminizm bizler için nihayi bir anlam içermiyor. humanizm yokken ne yöne pozitif ayrım yapılacak ki. erkekler zorla asker bu ülkede.
 • Paylaş
@sueno ve @ begüm hanımlar güzel ifade etmişler. Onlara ek olarak şunları söylemek istiyorum;toplumumuzda kadın üretime her zaman katkıda bulunmuştur.Tarlasına gider çalışır eve gelir yemeğini yapar çocuklarına bakar ,kocasının gönlümü hoş eder.Yani herşeyi yapar.Öğrenilmiş çaresizliğini yaşar. Ve köyünde tarlada çalışan kadın problem olarak görülmez..Kırsaldan şehirleşmeye başlayan ülkemizde kadının sadece işyeri değişmiştir.Tarla değil fabrikadır artık.diğer işleri yapmaya devam eder. Sadece bir farkla öğrenilmiş çaresizliğinin kaderi olmadığını anlaması ve bununla  mücadele etmesidir fark.Buda yurdum erkeğinin hoşuna gitmez. Din meselesine gelince kendine göre yorumlayan erkek Peygamber Efendimizin kendi söküğünü kendisinin diktiğinden,kızı Fatmaya olan sevgisinden,şevkatinden,Hz Hatice'ye olan sadakatinden ve aşkından,Hz Aişe'nin hadis naklinden ve ülke yönetiminde etkili olmasından vs vs örnekler okadar çok ki hiçbirinden bahsetmezler.İslam dini kadına değer vermektedir.Birçok surede mümin kadına ve mümin erkeğe diye bahseder.Mesela;Nur suresi 30:'Mü'min erkeklere söyle: «Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yapmakta olduklarından haberi olandır. '.Ama bizim toplumuzda sadece kadın ırzından namusundan sorumludur maalesef.Kadın en ufak bir bakışıyla namussuz ilan edilir.Ben yapıyorsam günaha giriyorum, erkekde yaparsa günaha giriyor.Allah nezdinde eşitiz. Erkek kadından, kadında erkekten üstün değildir.Yani bu kadın meselesinin dinle alakası yoktur.İnanan yada inanmayan erkeklerin kadına bakış  zihniyetinin temelden değişmesi gerekmektedir.Kadın sadece cinsel obje değildir.Bir kişilik ve bireydir.İş hayatında(maaş,izin,terfi etme vs),siyasette,evlilikte,sosyal yaşama katkıda bulunmada yani kısaca hayatın her alanında bir erkeğin ne hakkı varsa kadınında vardır. 
 • Paylaş