Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günümüzde gazete, kitap ve dergilerin kullandığı kağıt çeşitleri nelerdir?

Çok çeşitli kağıt türleri var gerçekten de fakat bugün basılı medyanın kullandığı kağıt türleri bellidir:
  1. 1. hamur kağıt: Bileşimindeki selüloz miktarı çok, odun miktarı az olan bu kağıtlar günlük kullanımda fotokopi kağıdı olarak da bilinir. Antetli kağıt, kitap, broşür gibi çalışmaların baskısında kullanılır.
  2. 2. hamur kağıt: Bileşimindeki selüloz ve odun miktarı neredeyse eşit derecede olan ve rengi tam beyaz olmayan bu kağıtlar kitap ve benzeri işlerin baskısında fiyat avantajı nedeniyle tercih edilir. Renkli baskılarda pek kaliteli değildir.
  3. 3. Hamur kağıt: Bileşimindeki odun miktarı selüloz miktarından fazla olan bu kağıt, günlük yaşamda saman kağıdı olarak adlandırılır.
  4. Kuşe kağıt: Broşür baskısında en çok tercih edilen kağıt türü olan kuşe kağıdın yüzeyi işlenmiş mat ve parlak türleri bulunur. Yüzeyi tam beyaz olan kuşe kağıtlar ise renkli resimlerin baskısında en iyi sonucu verir.
  5. Bristol: Diğer adıyla Amerikan bristol olarak da bilinen bu kağıt türü bir yüzeyi işlenmiş, parlak ve tam beyaz; diğer yüzeyi mat ve pürüzlü olan kaliteli bir kartondur. Genellikle kitap, defter, broşür kapaklarında kullanılır.
  6. Aydınger: Tasarımlarda farklılık yaratmak için kullanılan bu kağıt şeffaf buzlu cam görüntüsündedir ve davetiye gibi özgünlük gerektiren işlerde tercih edilir.
  7. Kraft: Geri dönüştürülmüş kağıtlardan elde edilen kraft kağıtlar kalın, pürüzlü ve selüloz renklidir. Davetiye, broşürler ve ambalajda tercih edilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

860 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları