Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günümüzde teknolojinin zararlı yönü var mıdır?

Olmaz olur mu... Havamız, suyumuz, toprağımız kirlendi. Dünyayı ısıtıyoruz, tüm buzullar eridiğinde denizler 60 m kadar yükselecekmiş. Çernobil gibi radyasyon saçan tesislere maruz kaldık. Cep telefonlarımız ve baz istasyonlarıyla vücudumuzun çeşitli bölgelerini yavaş yavaş pişiriyoruz. Bilgisayar başında oturmaktan dünyanın yarısı obez oldu gibi liste oldukça uzatılabilir. Aslında bütün bu zararları terazinin bir kefesine koyarken diğer tarafa da en azından şu konulmalıdır: Ortaçağ'da teknoloji henüz ilerlememişken ortalama insan ömrü 30 seneydi, artık dünya çapında 60 seneyi geçiyor. Bu da tabii ki dünya ve diğer tüm canlılar için zararlıdır ama bizim için görüldüğü üzere oldukça yararlı bir şey.
  • Paylaş
Bundan 2 gün önce annemin kullandığı bir cümleyi buraya yazmak istiyorum. Açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.

"Kanser hastaları ne kadar çok arttı. 29 30 yaşlarında genç genç insanlar yakalanıyor. Eskiden böyle değildi."

En basitinden teknoloji bu kadar ilerlemeseydi GDO olayları patlamayacaktı belki. Radyasyonlu cihazlarla daha az muhattap olacaktık vs vs saymakla bitmez.

Tabi bunlar sağlık üzerine düşüncelerim.

Ha yanlış anlaşılmasın, teknoloji kötüdür demiyorum, yararları saymakla bitmez. Sağlık sektörü olsun, günlük hayattaki ulaşımımızda, her yerde teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz.

Sorunun cevabına gelince, evet zararlı yönü kesinlikle vardır.
  • Paylaş
Tabikide zararları vardır. Teknoloji hala tartışmaların ana konusu. ( yararlı mı - zararlı mı ? ) Radyasyon , tembellik , obezite gibi sorunların en büyük kaynağı teknolojidir. Ancak teknoloji hayatımızı kısaltsa da bize daha kolay ve eğlenceli bir yaşam sunuyor. Eğer daha uzun ve zor bir yaşamım olacaksa kısa ve kolay bir yaşamım olmasını tercih ederim. Fakat bu söylediğim teknolojinin doğru kullanılmasıyla ilgilidir. Örneğin bilgisayarı günün 12 saati kullanılan bir oyun aracı olarak görmek yanlıştır. Adı üstünde bilgisayar birçok işlem yapabilen , milyarlarca bilgi barındıran , zekamızı geliştiren bir araçtır. Eğlenmek içinde kullanılabilir. Hayatımızı kolaylaştırır. Bir konuyu ansiklopedi de saatlerce aramaktansa bilgisayardan dakikalar içinde bulabiliyoruz. Teknoloji kesinlikle zararlı ama bir o kadarda yararlıdır. Ömrümüzü kısaltsa da daha kolay ve eğlenceli bir yaşam sürebilmemize olanak sağlar.
  • Paylaş
Yararlı yönü varmıdır ??
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1029 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları