Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günümüzde tercih edilebilecek geleceğin meslekleri nelerdir?

Akıllı otomasyon, makinelere öğretim gibi konularla ilişkili görebileceğimiz veri mühendisliği olarak tercüme edilebilecek "data scientist" tanımı için bkz: wired.com/insights/2013/10/skynet-hal-t...
  • Paylaş
Veri toplama sektörleri bunlara örnek olur ki büyük veri dönemi henüz başlıyor. Firmalar müşterileri, rakipleri ve hatta kendileri hakkında bilgi toplamak için büyük veritabanları oluşturmaya çalışıyor. Pazarlama ve pazar araştırması verilerinin kullanımı patlayan iki büyüyen alan.
  • Paylaş
Meslekler
Psikolog veya psikiyatrlık bunlardan birisi. Teknolojik gelişmelerin insan yaşamını kolaylaştırmasının yanında bazı olumsuz etkilerinin de olduğu ve giderek karmaşıklaşan günlük yaşantıya uyum sürecinde bazı aksaklıkların görüldüğü açıktır. Sanal arkadaşlıkların artması ve bilgiye her yerden ve her an ulaşılabilmekte olması insanların sosyal diyaloglarında azalmalar yaratmaktadır. Bu, kişilerin güven ve yalnızlık duygusuyla karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Ayrıca hızlı ilerlemelerle kuşaklar arası anlayış farkının giderek arttığı gözlenmektedir. Birbirinin dilinden anlamayan kişilerin sayısında çoğalma, anlayış farkının da bu kişiler arasında çatışma yaşanmasına neden olduğu bir gerçektir. Modern insanın karmaşık sosyal ilişkileri ve kendi ile kurduğu olumlu diyalogları sağlaması, toplumdan izole yeni nesillerin artmaması, mutlu olan ve mutlu edebilen bireylerin sayısının artması için yardımcı tampon mekanizma psikologlarca sağlanacağından psikoloji insan var oldukça değerini koruyacak ve değeri daha da artıracaktır.
  • Paylaş
Yazılım, bilgisayar veya bilişim mühendisliği olabilir. Bilişim ve ağ sistemlerinin çalışması sırasında karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi; bilgilerin depolanması ve hızlı bir şekilde paylaşılması noktasında teknolojideki gelişmelerin izlenmesi, donanım ve yazılımların güncel verilerine ulaşılması önemlidir. Güncel verilerin oluşturulması, talebin azaldığı donanımların eksiklerinin belirlenmesi ve talepleri karşılayacak yeni verilerin hazırlanması konusunda yazılım mühendislerine ihtiyaç vardır.
  • Paylaş
Bulut ağ sistemleri uzmanlığı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

985 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları