Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günümüzde Türkiye-Rusya ilişkileri nasıldır?

Rusya-Türkiye ilişkileri Sovyetlerin dağılmasından sonra artmış ve olumlu bir ilişki kurulmuştur. Sovyetlerin dağılmasıyla Sarp sınır kapısı açıldı ve 1980'lerde Rusya'dan alınan doğalgaz 2005'te Mavi Akım anlaşmasıyla devam etti.

İki ülke arasında 2009'dan beri birçok diplomatik ziyaretleşmeler bulunmaktadır. Abdullah Gül, 2009 yılı Şubat ayında, görevi sırasında Rusya’nın başkenti Moskova’yı ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olmuş, iki ülkenin başbakanları Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin’in 2009 yılı Mayıs ayında Soçi’deki buluşmasını, aynı yıl içinde Putin’in Türkiye ziyareti, Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 2010 yılının Ocak ayındaki iade-i ziyaretleri takip etti. Yine 2010 yılının Mayıs ayında ise Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, meslektaşı Abdullah Gül’ün konuğu oldu.

18 Temmuz 2012 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Kremlin’de görüştü. Liderler, ekonomik ilişkiler, nükleer enerji alanında ortak projeler ve buna ek olarak Suriye sorununu müzakere etti. Liderler, ortak basın toplantısında, görüşmelerle ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler. Türk inşaat şirketlerinden biri olan ENKA’nın Moskova da çeşitli inşaat yatırımları vardır.

İki ülke arasında Kıbrıs ve Kafkasya meselelerinde görüş farkı bulunmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

338 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt