Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gut hastalığı nedir ve tedavisi nasıldır?

Gut hastalığı, romatizmal bir hastalıktır. Diğer hastalıklardan farklı olarak zaman zaman ortaya çıkar. Vücuttan uzaklaştırılması gereken maddeler, ürik aside dönüştürülerek atılır. Özellikle protein yapısındaki maddelerin atım şekli olan ürik asidin, atılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretiliyorsa bu madde vücutta birikir, kanda bulunan miktarı artar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu burada iltihap oluşur. Bu sorun, gut hastalığıdır.


Gut hastalığı genellikle ayak baş parmağındaki iltihapla kendini gösterir. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara oranla daha yüksektir. En çok 40-65 yaş arasında ortaya çıkar. Gençlerde görülmesi çok düşük bir ihtimaldir. Kadınlarda genelde menopoz döneminden sonra görülür.


Şiddetli gut hastası olanlar için uzun süreli ilaç tedavisi gerekir. Gut hastalarının tuz kristallerinin çözünmesini arttırmak için bol su içmeleri gerekir. Böylece böbrek taşı oluşmasının da önüne geçilmiş olur. Ayrıca mutlaka diyet yapılmalıdır. Kırmızı etten uzak durmak, tansiyon ve kolesterolü normal sınırları içinde tutmak, ideal kiloda olmak ve diyet yapmak, guttan korunmak için yapılması gerekenlerdir.

  • Paylaş

İnsan vücudu aslında kimyasal bir makinedir ve her maddenin bir dönüşümü vardır vücut içinde. Kanda fazla miktarda biriken pürin, ürik asite dönüştürülür. Ürik asit ise vücut içinde parçalanması ve atılması zor olan maddedir. Zaman içinde ise gut hastalığı meydana gelir. Böbrekleri ve eklemlerde ağrılar yapar.

  • Paylaş