Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güvenlik kamera seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kamera seçiminde dikkat edilmesi gereken temel özellikler aşağıdadır.

Çözünürlük/Netlik:
Analog sistemde TVL ile gösterilir. Değer arttıkça görüntü netliği artar (380, 420, 480, 540, 600 TVL vb…). Tatminkar bir görüntü için özellikle dış ortamda minimum 480 TVL kullanılmalıdır. Dijital - IP tabanlı sistemde ise çözünürlükler pixel cinsinden şu şekildedir: HD (1280x720), D1 (720x576), VGA (640x480), 4CIF(704x576), CIF(325x288), QCIF(176x144).

Işık hassasiyeti:
Lux ile gösterilir. Kameradan görüntü alınabilecek minimum ortam ışığını belirler. Değer düştükçe, kameranın karanlık ortamlarda verdiği görüntü kalitesi artar. 1 lüx loş ortamlarda kötü görüntü verirken, 0,01 lüx, çok az bir aydınlatmada bile tatminkar gece görüntüsü verir.

Gece/Gündüz özelliği:
Box (lensi değiştirilebilir) kameranın, gündüz iyi ışıkta renkli, gece düşük ışıkta ise siyah beyaz moda geçerek, her ışıkta ortamdan kaliteli görüntü alınmasını sağlama özelliğidir. Özellikle dış ortamda tercih edilir.

Görüntü boyutu:
Kameranın, gösterebildiği alanın maksimum boyutlarını belirler 1/3" geniş bir alanı, 1/4" ise daha dar bir alanı belirtir.
  • Paylaş
Dahili SD kart takılabilmesi ve IP kamera olup olmadığı önemli bir özellik. Alınacak markanın yazılım güncellemeleri sık yapılıyor mu, iPhone iPad Android gibi mobil cihazlardan da takip edilebiliyor mu diye kontrol etmek lazım.
  • Paylaş
Kameranın çözünürlüğüne, hareket algılamasına, alarm desteğine, ır mesafesine, uzaktan kontrol desteğine, lensine, ledine, ışık hassasiyetine, depolama özelliğine, ptz özelliğine, kullanıcı desteğine, resim sensörüne, wdr özelliğine, arayüzüne vs gibi özellikler dikkate alınır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1082 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt