Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güvenoyu nedir? Ne zaman yapılır?

Yeni belirlenmiş bir hükümet listesi direk güvenoylamasına sunulur mu? Güvenoyu alamayan hükümet üyeleri eğer tekrar seçilirse tekrar güvenoyu almaları gerekir mi?Düzenle
Güvenoyu, parlamenter sistemde yönetimde olan hükumetin göreve yeni başlama aşamasında ya da daha sonraları ise belli çoğunluktaki parlamenterin isteği ile hükumetin yönetip yönetemeyeceği konusunda diğer parlamenterler tarafından güvenilip güvenilmediği ölçen bir çeşit parlamenter oylamasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti anayasasında, Başbakanın Cumhurbaşkanı tarafından, milletvekilleri arasından atanması şart koşulmuştur. Bakanlar ise milletvekilleri arasından ya da milletvekili seçilme yeterliliğine sahip milletvekili olmayan kişiler arasından Başbakan tarafından belirlenirler. Başbakan tarafından oluşturulmuş olan bu bakanlar listesi Cumhurbaşkanı tarafından onaylanınca hükumet kurulmuş olur. Parlamenter sistemin işlemesi gereği, hükumetin TBMM'nin güvenoyunu alması gerekir. Parlamenter sistemde, parlamentonun güvenine sahip olmayan bir hükumet görevde kalamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

312 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları