Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güzel ingilizce konuşabilmek için 'ingilizce düşün' denilir. İngilizce düşünmek nasıl gerçekleşir neler yapmak gerekir?

Önce şu soruyu sormak lazım. Türkçe düşünmeyi nasıl öğrendiniz? Doğduğunuz andan itibaren Türkçe konuşulmasını dinleyerek. İngilizce'de de aynı şekilde. İngilizce konuşulan ülkelere gitme imkanınız yoksa İngilizce müzikler, İngilizce filmler (altyazısız) çok faydalı olacaktır. Genelde İngilizce şeyler izlense de o kafada Türkçe'ye çevrilmeye çalışılır. Bunu yapmayın. Sadece dinleyin. Evde herhangi bir iş yaparken bile İngilizce bir televizyon kanalını açık tutmanız bile İngilizce düşünmenize yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
4

Hilal Korkmaz, Çok doğru söyledin...

Ezgi Genç, Benim bu konu hakkında yapabileceğim en büyük tavsiye.İngilizce kelimeleri ezberlerken ingilizce-türkçe şeklinde değil türkçe-ingilizce şeklinde ezberlemektir.
Örnek vermek gerekirse sleep:uyumak yerine uyumak:sleep şeklinde ezberlendiği zaman daha çok verim alınabilir. Böylece insan düşünmeye başladığı zaman aklına bu ingilizce kelimeler kolayca gelebilir. Diğer arkadaşa da katılıyorum. Etrafımızda ne kadar çok ingilizce konuşulursa bunun bize yararı da oldukça fazla olur. Şöyle düşünelim yolda giderken insanlar genelde müzik dinler. İlk defa duyduğu şarkı hakkında pek bi fikri yoktur fakat 3 4 kez aynı şarkıyı dinlediği zaman kulak aşinalığı olmaya başlar ve şarkıyı ezberlediğini fark eder. İngilizceyi geliştirmek adına bu tarz yöntemlerin hep yararlı olduğunu düşünmüşümdür.

Hilal Korkmaz, Tamamdır, çok teşekkürler. Türkçe- ingilizce yi denicem:)

Ezgi Genç, Rica ederim. Kolay gelsin :)

  • Bulması pek kolay değil ama Türkçe dublajlı film ya da dizileri İngilizce alt yazı ile izlemek
  • Karşılaşılan durum karşısında ''Ben zorunda kalsam derdimi şu an İngilizce nasıl anlatırdım?'' gibi bir yaklaşımla kendimizi ara sıra test etmek
  • Paylaş
1

Elif Mine Kılıçaslan, Oo bunları yapmak hiç aklıma gelmemişti gerçekten çok mantıklı, çok teşekkürler :)

Bu konuya uzun süre kafa yormuş biri olarak naçizane fikrim şudur ki İngilizce düşünme durumu ancak İngilizce'yi öğrenmeye başladığınız ilk anda doğru sistem uygulandıysa yapılabilecek bir şey. Fakat eğer ki yolunuz bir devlet okula düşmüş ve ilk İngilizce eğitiminiz o sistemle başlamış ise imkansızdır. Böyle durumlardaki öğrencilere Türkçe düşünme demek aslında düşünme demektir. Artık bu durumdan kurtulmanın tek yolu Türkçe ve İngilizce arasındaki bağı güçlendirmektedir. Bu da çeviri yöntemiyle olur. Bu altyapıdaki öğrenciler İngilizce'de söylemek istediği her şeyin ilk önce Türkçe'sini bulur ardından çevirir eğer bol bol çeviri yaparsanız bu süreci hızlandırırsınız ve daha akıcı konuşma imkanı kazanırsınız.
Tüm bunlara rağmen bu sadece bir kurtulma metodudur. Tabi ki en etkili yöntem ilk baştan itibaren mevcut ortamı Türkçe'ye kapatıp sürekli İngilizce konuşularak refleksif bir öğrenme sağlamaktır.
  • Paylaş
englishturkiye.com/nasil-ingilizce-ogren...
englishturkiye.com/ingilizce-ogrenmek-ve...
Sevgili arkadaşlar merhaba, ben ingilizce eğitmeni harun hoca, lütfen blogumdaki bu iki yazımı okuyun. İngilizce öğrenim sürecinize etkili olacağını düşündüğüm ve bunun yanı sıra ingilizce öğrenmek ve konuşmak arasındaki farklara değindiğim yaılarımda, sorularınıza cevap olabilecek kısımlar bulabileceğinize eminim
  • Paylaş
Bence dilini öğrenmek istediğiniz ülkede kalmanız gerekir, hem de uzun süre. Bir süre sonra rüyalarınızı o dilde görmeye başlayacaksınız ki işte o zaman o dilde de düşünüyor olacaksınız. Beyin de dille düşündüğü için o dildeki hemen tüm sözcükleri biliyor, duyduğunuzda anlamını çıkartabiliyor hatta ihtiyaç duyduğunuzda türetebiliyor olmalısınız. Tırpan, tırmık, çapa, çapak, kazma, ibrik, maşrapa gibi günlük konuşmada önemsiz gibi görünen kelimeleri de bilmeniz gerekiyor ki bunları ancak yerinde öğrenebilirsiniz, başka bir yerde kavram olarak bile karşınıza çıkmayacaklardır. Tek yabancı diliniz İngilizce ise 12, ikinci yabancı diliniz ise 10 ay, üçüncüsü ise en az 6 ay dilin konuşulduğu ülkede ve sosyal hayatın da içinde kalmalısınız derim.
  • Paylaş
3

Harun Güçlü, Merhabalar, Ben harun hoca, daha önce arkadaşımızın sorusunu cevaplamıştım, lakin yorumunuzu henüz görüyorum. Size kesinlikle katılıyorum, ancak dil öğrenebilmek için başka bir ülkeye gitmek gerekliliğinin bir sınır olmasına gerek yok. Gidemeyen veya gitmeden çok iyi düzelde dil öğrenmiş örnek çok.
Daha önceki cevbıma istinaden ingilizce düşünmek nasıl olur olgusuna blogumda yazdığım şu makaleyle değiniyorum. faydalı olması dileğiyle
englishturkiye.com/ingilizce-dusunmek-mu...

Şaman, Hocam, öncelikle merhaba. Ben, Almancayı anadilim gibi, İngilizceyi çocukken de Amerika'daki yaşantımız ve sonraki eğitim hayatımdan öğrendiğimden sanırım, oldukça iyi, İspanyolcayı da okuyup yazmaya ve her türlü günlük iletişimime yetecek hatta rüya görecek kadar kadar biliyorum. Yazınız çok güzel olmuş, isterseniz burada da yayınlayın ama müsaade etseniz haddim olmayarak bir kaç revizyon yapardım.

Harun Güçlü, Biraz geç oldu ama...elbette yayınlayabilir revize edebilirsiniz :) hiç problem yok ...

''I think in english therefore I am an interpreter.'' :)
  • Paylaş
Güzel görünüp de içi boş laftan ibaret bir şey bu, yok böyle bir şey. Biz, bildiğimiz sözcükler ve dil yapısı ile konuşuruz. En çok hangi dilden sözcük biliyorsak, en çok hangi dili yaşıyorsak o dilde düşünürüz. Başka bir deyişle, Türk olup da İngilizce düşünmek veya İngiliz olup da sırf Türkçe öğreniyorum diye Türkçe düşünmek gibi bir şey yok. Ayrıca düşünürken kullandığımız aracı, yani dili, beyin otomatik olarak seçer, kişinin kendi iradesi ile olmaz bu iş. Öyle olmuş olsaydı “hadi ben İngilizce düşüneyim” der, şakır şakır İngilizce konuşurdun. Bazı kişiler “ben akıcı konuşuyorum, ben İngilizce düşünüyorum” diyebilir. Akıcı konuşabilir, bu İngilizce düşündüğü anlamına gelmez. Öğrenme olayı, yeni bir alışkanlık kazanmak demektir. Örneğin uzun süre araba kullanırsanız, arabayı ustalıkla, akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Diyelim ki Türksünüz ve 50 bin Türçe sözcük, 10 bin İngilizce sözcük biliyorsunuz, Türkçe düşünürsünüz. Ancak 50 bin Türkçe sözcük, 100 bin İngilizce sözcük biliyorsunuz, Türkiyede 10 yıl, İngilterede 20 yıl yaşamışsınız, bu durumda İngilizce düşünebilirsiniz. Özetle İngilizce veya Türkçe düşünmek, dil hazinenize bağlı bir sonuçtur, size bağlı bir istek değildir.


İngilizce ile ilgili sözcük, gramer ve kullanım konularında size yardımcı olacak bir site :tempus.gen.tr
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3795 Görüntülenme15 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları