Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güzel şeyler kısa sürdüğü için mi hayat bu kadar uzundur?

Güzel şeyler her zaman kısa sürmüyor bana göre. kısa süren ama güzel olan şeyler var birde uzun süren ve yine de güzelliğini yitirmeyen şeyler var. Ama insanlar genelde çabuk sıkılan varlıklar ve bu yüzden güzel olan her şeyin çabucak bitiverdiğini düşünüyorlar. Bu tamamen bizimle, bizim beklentilerimizle ilgili bir durum aslında. Elimizdw olmayan durumlardan ötürü o 'güzel şey' olarak  adlandırdığımız şeyleri yitiriyor olabiliriz. Bu herkesin başına gelebilicek normal bir durum. Ama ben o kaybetme işinin kişinin kendisiyle ilgili olduğunu düşünenlerdenim. Aşk'ı ele alalım mesela. İnsan her ne kadar inanmayacağım dese de şahsen ben Cemal Süreya, Ümit Yaşar, Edip Cansever gibi insanlar bu dünyada var oldukça olmadığına inanmayacağım.

Keza şarkı sözü ve roman yazarları da bu gruba dahil edilebilirler. Böyle bir şey var evet ama bizim karşımıza çıkacak mı, ya da çıkacak ve biz değerlendirebilecek miyiz bu tam bir muamma. Çünkü biz kendimiz kendimizden asla emin olamayan varlıklarız. Salvador Dali'nin bir sözü vardı "Kendim için de büyük bir gizemim ben" diyordu. Ben kesinlikle katılıyorum buna.

Makine sesleri arasında kayboluyoruz yavaş yavaş. İsteklerimiz çok fazla. 21 yy. da hiçbir insanın birkaç tane istediği şey yok onlarca yüzlerce şey istiyoruz ve bunların tümünü elde edemiyoruz ve bu yüzden mutsuz oluyoruz.

Chuck Pahalniuk'un bir sözü vardı "Biz televizyon izleyerek milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız". Hepimiz heba oluyoruz. Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız diyor. Adam o kadar haklı ki. Söyleyecek söz bırakmıyor kimseye.
  • Paylaş
Yaşam güzelliklerden ve kötülüklerden ibarettir. Berbat şeyler olmasa, güzel şeylerin anlamını anlayamazdık. Güzel şeyler olmasa, berbat şeylerin farkına varamazdık. Güzellikler de berbatlıklar da bu hayatı oluşturanlardır. İkisine de ihtiyaç vardır. Ve insan, hep güzelliklerin olması için yaşar; yani bir amaç oluşturur bu hayatta. Her dakikası güzel hayat... bence çok sıkıcı ve bir amacı yok. Ölüm olmadan, yaşamayı anlayamazsın. Bu yüzden hayat; kimine uzun, kimine kısadır...
  • Paylaş
Güzel şeylerin zamanındaki kıymeti bilinemediği için, daldan dala konulduğu için ardındanda yaşasın kötülükler deyip hayatı umarsızca arsız bi şekilde yaşadığımız içindir  kimbilir.
  • Paylaş
17

Solsoledo, "Yaşasın kötülükler", çünkü güzel olan herşey aslında insan bünyesi için kötüdür...

June, kötü olan şeyleri sewmiyorum:((

Solsoledo, Yani, en basitinden, her türlü kızartmayı, burgeri vb. şeyleri sevmiyorsunuz... :))

June, Bak şimdi:)) olmadı siz can alıcı yerlerden giriyorsunuz onlar başka amaaa:)))

Solsoledo, Hayırrr, sadece 'kötülüğün' şekli farklı o kadar! :)))

June, yemek hariç:)

Solsoledo, Haşlama pirinç, haşlama kabak vb. sebzeler de yemek, ama insanoğlu doğası gereği hep kötüye/kötülüğe doğru hareket eder :)))

June, KONUMUZ YEMEKMİYDİ ACABA MERAK ETTİM:))

Solsoledo, :)) Hayırrr, kötülüktü; ama en basit örnekten başladık işe :) Sonuçta vücudumuzun yağlanması da kötü bir şey, bu da kendi kendimize yaptığımız bir kötülük türü :)

June, Benim nutellayı yemek kaşığı ile bolll boll yemem gibi bir kötülük:) Bana mesela oda bir örnek ....

Solsoledo, Demek kiii, kötü olan şeyleri de sevebiliyormuş insan :) Benim de Steakhouse'ları yutmam gibi birşey.. :)

June, burgermi o Steakhouse dediğiniz?

Solsoledo, Evettt, Burger King (reklam gibi oldu!) menülerinden biri ve bence o tür yerlerde yenebilecek tek şey :)))

June, Kötü şeylerinde yutulması kaçınılmaz demekki:))Tarifi imkansız anlatılmaz yenilir:)

Solsoledo, Evet... "Yaşasın kötülük" bu yüzden :))) Kötülük sadece yediğimiz yuttuğumuz şeylerle sınırlı kalsın :)

June, Kilolarda kalmasın:)) uzadı uzadıı uzadıııı:))

Solsoledo, Kötü, kötü, çok kötüüü :)))

Berbat şeyler uzun sürdüğü için hayat bu kadar kısadır. Çünkü gerçekten eğlendiğin, huzurlu olduğun toplam anlar çok azdır ve asıl yaşam dediğin o anlardan ibarettir.
  • Paylaş
Herkes felsefik bi cümle kurmak zorunda mı??
  • Paylaş
3

Figen Açıkgöz, Yanlış anlamayın ama ben sizin yorumlarınıza çok gülüyorum. Ama bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum inanın

Provolon, teşekkür ederim ama bazen öyle ilginç seyler yazılıo ki bence ancak böyle cewaplanır yoksa bütün sorulara bu şekilde cewap yazmıorm

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

930 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt