Bilmek istediğin her şeye ulaş

H3N2 virüsü salgınından nasıl kurtulabiliriz?

Salgından ancak korunarak kurtulursunuz. Malum, şu sıralar bir antibiyotik kullanmama meselesi var. Antibiyotik zaten korunma için alınan bir ilaç değil. Bunun yerine bağışıklığınızı güçlendirmek için ada çayı, zencefil, ıhlamur, karabiber, karanfil gibi bitkisel çaylar tüketebilirsiniz.
  • Ihlamur iltihap giderici ve ağrı kesici etkisinin yanında boğazı yumuşatmasıyla hastayı rahatlatır. Ada çayı da aynı etkiyi gösterir.
  • Zencefil kuvvetli bir iltihap gidericidir.
  • Karanfil ağız ve mukoza çevresinde yangı gidericidir, antiseptiktir ve ağrıyı hafifletir.
  • Karabiber, soğuk algınlığını hissettiğiniz ilk anda uygulanmalı. Bu evrede gargara şeklinde uygulanması boğazlar için daha etkili olacaktır. Bağışık sistemini düzenleyen ve yangı gideren etkisi vardır.
  • Paylaş
Toplu taşıma araçları mikrop yuvası
Medipol Üniversitesi Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman gribin hastalığı taşıyan kişilerin öksürüğü ve hapşırması sonucu havaya yayılan damlacıklarla ve doğrudan temasla bulaştığını belirterek, "Aynı zamanda kapı kolları, bilgisayar klavyeleri, telefonlar gibi ortak kullanılabilecek eşyalarla bulaşır. Özellikle otobüs, metrobüs, metro gibi insanların çok yakın temasta olduğu yerler, hastalığın en kolay yayıldığı alanlardır. Belirtilerin başlamasından önceki 24 saat ve sonraki beş gün kişinin bulaştırıcılığı vardır. En büyük hata bana bulaşmaz diye düşünmektir" dedi.

Günde sekiz bardak su için
Gripli kişilerin başkalarıyla öpüşmemesi, kucaklaşmaması ve tokalaşmaması gerektiğini söyleyen Medipol Üniversitesi TF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünden Doç. Dr. Mesut Yılmaz, "Öksürük, hapşırık yoluyla tükürük ellere bulaşacağı için, ortak kullanım gereçlerine dokunmadan önce mutlaka ellerini yıkamaları önerilir. Hastaların kalabalık ortamlara girmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri, günde en az 8 bardak su içmeleri ve C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmeleri, zorunlu koşullarda maske ile sokağa çıkmaları bulaşmayı azaltmada önemlidir" dedi.

Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr/saglik/122888.asp...
  • Paylaş