Bilmek istediğin her şeye ulaş

Haber sitesi için nasıl yatırımcı bulurum?

Merhaba ben ilhan, 17 yaşındayım bir haber sitesi açmak istiyorum. Ciddi bir haber sitesi olmasını ve yasalara uygun şekilde olmasını istiyorum. Ajans için maddi bütçem yok, bu yüzden bir girişimci arıyorum bana yardımcı olabilecek bir tanıdığınız veya bu şekildeki bir projeye yatırım yapacak bir kişiyi nerden bulabilirim?Düzenle
Bulamazsın.
Nedenlerini sıralayayım.
1) 17 yaşındasın ve bu ülkede gençlerin fikirlerine değer verecek yatırımcı yok gibi.
2) Fikir olarak sunduğun konu haber sitesi. Piyasada altyapısını 100 TL'den başlayan ve yüzbinlerce TL'ye çıkan bir aralıkta yüzlerce hazır site altyapısı var. Haber işi yapacak olanlar zaten bu sistemlerden birini seçip kullanıyorlar.
3) Gazeteci veya muhabir değilsin, işin iç yüzündeki dinamikleri tam olarak bilmen imkansız.
4) Yatırımcı bu tür işlerde gazeteci veya muhabirlerle ortak çalışmayı sever. Seni dikkate almazlar.
5) Medya sektöründe yatırımcı genellikle kendi tanıtımını daha ucuz yollu yapmak veya diğer iş kollarında olan prestijini medya gücü ile arttırmak için yatırım yapar. Günümüzde medya sektörünün taraflara bölünmesinin temel nedenlerinden birisi de budur.

Sana dostane tavsiyem;
Ahmet S Ozturk (@ahmetsozturk) tarafından verilen tavsiye üstüne çalış. Ama yüzeysel değil. Zira o 4 madde öyle bir kaç günde veya haftada bitecek bir iş değil. Eğer tüm bunları yapacak kadar sabrın varsa, sonrasında çıkacak manzaranın da o kadar iç açıcı olmadığını göreceksin.

Sana güleryüzlü, canayakın bir yavşak gibi davranıp ara gaz verip bir sürü artı almayı garantileyebilirdim, ancak 90'larda bir internet servis sağlayıcının haber sitesinin altyapısını hazırlayıp sonra yıllar içinde onlarca haber sitesi projesinde yer alan bir dost olarak ancak bunları söyleyebilirim.
  • Paylaş
17 yasinda boyle bir isi yapmayi dusunmen cok olumlu ancak ortaya somut birseyler koyman gerekir yatirimci bulabilmen icin ..sonrasinda kendini ve projeni gerekli mecralarda tanitabilirsen yatirimcilarla tanisman daha kolay hale gelir.
  • Paylaş
Yaşın oldukça genç bu güzel birşey ancak yatırımcılar karşılarında genellikle deneyimli üniversite mezunu ve grup halinde girişimciler isterler, moralini bozma ve aşağıda sıraladıklarımı uygula.

- Öncelikle bir iş planı hazırla,
- Genel bir haber sitesimi yoksa konu ağırlıklımı (Havayolu haberleri, ekonomi haberleri v.s)
- Rakiplerini, tıklanma oranlarını ve reklam verenlerini incele
- Swot analizi yap
son ve en önemlisi kendine yatırımcı olsaydın bu projeye yatırım yaparmıydın sorusunu sor
  • Paylaş
Yandaş ol gerisi gelir
  • Paylaş
Bu fikir'den doğru bir karar alarak vazgeçtim hem yaş dolayısı hemde para sıkıntısı olmaması için vazgeçip yeni site olarka kadınlar üzerine bir site açmayı planlıyorum. 1 hafta kadar dır bu fikir var. Birkaç yazar bulacağım gönülllü. Edebiyat ve kadın konularından anlayan bir gönüllü ile başlıyacağım daha sonrasında kadro gönüllü ler ile artacak :) yorumlarınız için teşekkür ederim
  • Paylaş
Haber siten belli bir yerlere gelmiş ise yatırımcı bulabilirsin.
Özgün içerik sahibi ve belli bir tekil ziyaretçi sayısı var ise
Genellikle algı operasyonu yapan firmalar sitenize talip olacaklardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

161 Görüntülenme6 Takipçi6 Yanıt