Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hacamat'ın yapılış şekli, faydaları ve zararları nelerdir?

Belli bir zaman aralığında yılda 1 kez yapılmasının gerekli ve faydalı olduğunu yazılı ve görsel basından öğrenmiştim. Hz. Muhammed'in sünnetlerinde de yer alan ve öğütlediği bir konudur. Vücuttaki kirli kanın alınıp pek çok hastalığın oluşmasına önlem olduğu ve insanların şifa bulduğu bir işlemdir.

Günümüzde bu işlemi devlet veya özel hastaneler yapmadığı için "merdiven altı" diyebileceğimiz yerlerde bir çeşit "sömürü" şeklinde yapan kişiler vardır.

Kızılay'a verilen kanın hacamat olmadığını savunanlar da vardır. Hacamat Hz. Muhammed tarafından da öğütlendiği ve bizzat kendisinin de yaptırmış olmasından dolayı bu konuda insanlar hassaslar ve nasıl yaptıracaklarını merak ediyorlar.

En son Pendik'te otobüs ile giderken bir klinik tabelasında "hacamat yapılır"ı gördüğümü hatırlıyorum. Belki de tıp hekimleri kendi kliniklerinde bunu gerçekleştirip duyuruyorlar.

Sağlık Bakanlığı bu konuda ne diyor ben de merak ediyorum.
  • Paylaş

Özel vakumlu kupalar ile kan alma yöntemidir.Tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.Geçmişte bu tedavi yöntemi Asya, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde oldukça yaygındı.

Sağlık (Alternatif Tıp)

  • Paylaş
Hacamat konusunda hacamatizmir.com sitesini tavsiye ederim. Geniş bilgi içermekte...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2821 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Harcamat nedir?