Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan 13 yasında N isimli ögrencim sigara kullanmakta ve yanında bıçak taşımaktadır. Onu kızdıracak bir davranışta "bıçağı saplarım direk" diyor. Bir kere de bıçakla birini yaralamış ve karakola ifadeye gitmiştir. Nasıl bir terapi yöntemi uygulanır ya da ne yapmalıyım?

davranısı nasıl söndürebilirim sigarayı asla bırakmam diyor ve biri bana kötü bişe derse yaparsa bıçagı çekerim diyor yapılmaması gereken bir davranıs dediğimde kabul etmiyor neolursa olsun yaparım diyorDüzenle
Yapılmaması gereken bir davranış, yapma bu kötü bir davranış diye bir yaklaşım,, hem engelli hem de ergenlik dönemindeki çocuk olduğu düşünülünce sınırlı kalacak gibi, ayrıca çocukla iletişiminizi de bozabilir... Örnek olaylar okunup burada ali nasıl davranmalıydı, böyle davranınca sonuç ne olur, diğer türlü davranırsa sonuç ne olur gibi bir yaklaşım,, sonuçsal düşünmeyi öğretebilir çocuğa,, bunun üzerinden de davranışının yanlış olduğunu kavrayabilir belki... Ne demek istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum ama :) Louıss-Dass testi tarzı hikayeler bahsettiğim...
  • Paylaş
Manik epizot dönemleri yaşıyorum son 4 senedir. Bilinçsiz saldırganlık, aşırı korkusuzluk vesaire.. Belki bir psikiyatra gösterilmesi, hafif dengeleyici ilaçlar alması gerekiyor olabilir. Zira saldırganlığın sebebi çoğunlukla hormonal. Eğer tedavi olmayı da reddederse kısa süreliğine rehabilitasyona yatırılabilir. Bir psikiyatrla görüştürülmesini öneriyorum.
  • Paylaş
13 yaş geçiş yaşıdır ergenlikler çocukluk aradında bu süreç normal çocuklar da zordur ki siz zihinsel engelli bir çocukdan bahsediyorsunuz . Birincisi bu çocuğun ailesi ile görüştünüz mü? Onlar bu konu hakkında ne diyorlar nasıl bir çaba içindeler (zaten bizim çocuk böyle diyip) kabullenmiş ve bir çaba peşinde değiller mi. Ben aile ile görüştünüz düşünerek cevaplim rehabilitasyon merkezleri var mutlaka o tip bir kuruluşdan yardım alınmalı. Bıçak meselesine gelirsek kendisini onunla koruması onunla insanları tehdit etmesi benim kendi fikrim kendini (o şekilde güvene almaya ve insanlara kabulendirmeye çalışması) hayatında ki eksik olan güven duygusu ona gerçekdende yardım etmek istiyorsanız onun size güvenmesini sağlayın ama mutlaka bir rehabilitasyon merkezi de şart.
  • Paylaş
1

Seda Yavuz, Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim öğrencim zaten benim rahabilitasyonda öğrencim ben de psikologu oluyorum güven konusunda haklısınız aile ile daha önce görüşüldü ama bunu daha yeni söyledi bana ve söylerken kesinlikle aileye söylememi söylüyor söylersem eğer bu sefer bana güvenmicek bıcak konusundada eniştesi maket bi insana bıçak atarak öğretmiş model alıyor. Sigarayıda bıçak çekmeyide asla bırakmam diyor?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

314 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt