Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hafıza insan beyninde nasıl depolanır?

                           Hafıza

  • İnsan beynine dışarıdan gelen bilgiler bir kodlama işleminden sonra bellekte depolanıyorlar.( Bu da beynin en önemli niteliklerinden biri)
  • Beyne sürekli bilgi aktarılmakta... ( görme ve işitme duyuları en çok bilgi aktaranlar)
  • Uzmanlar belleğimizin iki aşamada olduğunu söylüyorlar; uzun ve kısa süreli bellekler...
  • Bilgi beyinde  milyonlarca elektrik devre oluşturarak, elektrik akımı olarak dolaşır, iletir ve depolanır. (sinir hücrelerinin işlevi büyük)

Bu konuyla ilgili şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

  • Paylaş
İnsan beyninde yaklaşık yüz milyar nöron bulunur ve her biri birbiriyle bağlantılıdır. Araştırmalara göre beyinde toplam yüz trilyondan fazla bağlantı noktası yani sinaps vardır.

Beyinde sinirsel devreler ve bağlantılar arasında bilgi akışı başladığında,nöron hareketleri buna cevaben bağlantı noktalarını daha güçlü ya da daha zayıf hale getirir. Sinapsların güçlendirici ve zayıflatıcı özellikleri,beynin hafızayı nasıl depoladığını gösterir. Bu mekanizmaya Long-term potentiation yani uzun zamanlı potansiyalizasyon adı verilir.

Burdan sonra olay biraz daha karmaşık hale geliyor. Beyinde bulunan hipokamp,kodlamaların ve hafızadaki düzenlemelerin yapıldığı yerdir. Bazı bilim adamları hafızanın geçici olarak hipokampta saklandığına ardından da  hafıza sağlamlaştırma adı verilen süreçle beraber (uyku sırasında) beynin geri kalan bölgelerinde tekrar kodlandığına inanırlar. Kalıcı hafıza hakkında kesin olarak bilinen,hafızanın milyarlarca sinapsın etrafında yapılandığıdır.

        Hafıza

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2010 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları