Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hafıza kaybı yaşamış birine, ne tür tedaviler uygulanır?

PsikolojiBazı kimseler hatırlama yeteneğini kaybederler. Genellikle uzak veya yakın geçmişin olaylarının mühim bir kısmını unutmak normaldir. Bilhassa günlük olaylardan çoğunu o gün akşamı hatırlayamayız. Bu da olayların ve düşüncelerin çokluğu nedeniyle normal sayılabilir. Fakat bu unutkanlıkların bir derecesi vardır. Unutkanlık, o kimseyi ve etrafındakileri rahatsız edecek dereceye gelince fena bir durum meydana gelir. Unutkanlık, orta yaşta ve çoğu yaşlı kimselerde görülür.

Unutkanlık yani hafıza kaybı, geçici veya sürekli olabilir. Hafızasını kaybetme bazen bir kazadan sonra da olabilir. O zaman hasta kazaya kadar olan olayları tümüyle unutur.
Sürekli unutkanlık, daha çok yaşlılarda görülür. Yaşlı kimse, yakın geçmişteki olayları unutur, hatırlayamaz olur. Buna karşılık gençliğinde ve çocukluğunda geçmiş olayları gayet iyi hatırlar. Yaşlılıkta birde bunama vardır. Bunamada ise hasta tüm geçmişini unutur. Bu nedenle unutkanlık ve bunamaayrı ayrı şeylerdir. Yaşlılıkta hafıza zayıflamaya başlayınca, hasta önceki tek tük olayları hatırlayamaz olur. Zamanla bu ilerler ve daha çok sayıda olayı hatırlayamaz hale gelir.
Beyindeki bazı değişmeler (darbe, damar daralmaları ve tıkanmaları vb.) hangi yaşta olursa olsun (genç veya yaşlı) unutkanlıkta o yaştan itibaren başlayabilir. Bazen bu gibi olaylarda beynin sadece bir kısmı zarar görür. O zaman hasta bazı olayları hatırlar, bazılarını ise hiç hatırlayamaz. Gaz veya suda boğulma tehlikesi geçirenlerde beynin bir kısmı zarar görebilir. O zaman bazı şeyleri hatırlayamayabilir. Beynin bir kısmı zarar görünce, hasta hatırlayamadığı olayları uydurarak hayali bir şekilde anlatmaya çalışır.
Sara ve benzeri bazı hastalıklarda alınan ilaçlar da unutkanlık yapabilir. Fakat bu unutkanlık geçicidir, bir süre sonra ilaç etkisini kaybedince unutkanlıkta geçer, hafıza normalde döner.
Sinirleri zayıf düşmüş, heyecanlı kişiler olayları tam kafalarına yerleştiremez, dolayısıyla kısa süre sonra unuturlar.- Fosforlu, manganlı yiyeceklerle, B¹ ve B² vitaminlerince zengin yiyecekler sofradan eksik edilmemelidir.
- Hayvani sağlar azaltılmalı, onun yerine F vitamini fazla sıvı yağlar yenilmelidir.
- Bilhassa, yulaf ezmesi, buğday çimi, kepekli ekmek, soya, badem, ceviz, karaciğer ve muz bol yenilmeli, karanfil ve kuşdili baharatları sık sık kullanılmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

649 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt