Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hafızayı geliştirmek için neler yapılabilir?

Unutkanlığı azaltmak,hafızayı geliştirmek için neler yapılabilir?Düzenle
Bir metin ya da karışık cümlelerden oluşan bir yazı alın ve bunu bir kere okuyun ve daha sonra hatırlamaya çalışın. Her seferinde farklı farklı metinlerle çalışarak hatırlama oranınızı yükseltmeyi deneyin.

Anahtar kelime ve kavramlar oluşturma işlemini hayatınıza uygulamaya başlayın ve gen bilimin sitesinde bulduğum bir kaç alıştırmayı da aşağıya ekliyorum, umarım faydalı olur.

Ters el alıştırması: Kalemi ters elinizle tutun. Biraz üreticiliğinizi kullanın ve daha neleri tersten yapabileceğinizi bulun. Tabii bulduklarınızı da hemen deneyin. Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

Çocuk oyunu alıştırması: İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Çiçek açan ağacın kokusunu keşfetmeye çalışın. Fırında satılan taze ekmeklerin kokularını algılamaya çalışın. Yürüdüğünüz zemininözelliklerini hissedin. Caddede duyduğunuz sesleri ayrıştırın. Yanınızdan geçen insanların tek tek konuşmalarını dinleyin. Evinizde gözlerinizi kapatarak bir yerlere ulaşmaya çalışın. Kısacası, duyularınızı alışık olmadığınız tarzda kullanın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini arttırırsınız. Eğer bu yaptıklarınızdan zevk alır ve insan veya olayları detaylıalgılamayı sürdürürseniz, hafızanız her zaman canlı kalmaya devam eder. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, unutmak istemedikleriniz o kadar sağlam kalır.

Harf alıştırması: Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Örneğin, çift t ve m'lerin üzerini işaretleyin. Bir sonraki aşamada, kelime içinde birden fazla geçen harflerin üzerini çizin. Alıştırmayı yaparken, kelimelerin üzerinde fazla düşünmeyin ve hemen işaretleyin. Böylelikle konsantrasyon gücünüzün ne kadar uyarıldığını hemen hissedeceksiniz. Başarılı olma isteğiniz ve aldığınız zevk zihnin canlanmasını arttırır.

Polisiye alıştırması: ''Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?'' gibi, genellikle polisiye romanlarında veya filmlerinde sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplamayı da unutmayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca kısa hafızanızı da harekete geçirmiş olursunuz.

Yürüyüş alıştırması: Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Bu esnada o kadar esnek hareket edin ki, bacağınızı indirirken, kolunuz başınızın üzerine gelecek kadar yükselmeli. Bu hareketleri birkaç kez tekrarlayın. Bunu yaparken sadece kan dolaşımınız hızlanmaz, aynı zamanda koordinasyon yeteneğiniz de artar. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını kullanmış olursunuz.

Ressam alıştırması: Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu hareketi gevşek ve dengeli yapın. Kendinizi Leonardo da Vinci veya sevdiğiniz bir başka ressamın yerine koyun. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

Ajan alıştırması: Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece, sadece sıkışık trafiğin eğlenerek çabuk geçmesini sağlamaz, aynı zamanda kelime hazinenizi geliştirir ve beyninizi canlandırırsınız. Bu alıştırma, acil plaka ezberlemeniz gerektiği durumlarda çok işinize yarayabilir.

Resim alıştırması: Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem kağıt alın ve kağıdın üzerine bir tane mum, bir kuğu, üç kollu bir kaktüs, üç yapraklı bir yonca, beş parmaklı bir el, hortumunu yukarı kaldırmış bir fil, sola dalgalanan bir bayrak, saatli bir yumurta, sapının üzerinde duran bir pipo, davul yanında duran bir adam, iki deniz feneri ve bir saat çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Örneğin, mum biri, kuğu ikiyi, kaktüs üçü ifade ediyor. Bu sıralamaya hakim olduğunuzda, sembollere aklınızda tutmanız gereken bir listeyi koyabilirsiniz. Eğer bu bir alışveriş listesiyse, mumun süt şişesinin üzerinde durduğunu, kuğunun boynunda portakal filesinin asılı olduğunu hayal edebilirsiniz. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı daha kolay başarırsınız.

Otobiyografi alıştırması: Düşünün ki hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada, işe gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşınızın kim, tipinin nasıl olduğunu hatırlamanız gerekiyor. Tabii sınıfınızın düzenini, görüntüsünü de. Ayrıca sınıfınızın penceresinden neler göründüğünüzü de hayalinizde canlandırmaya çalışın. Bu alıştırmayla, kişilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

Hipnoz alıştırması: Özellikle stresli anlarınızda veya kaygıya kapıldığınızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok eder, hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlarsınız. Eğer önemli bir görüşmeden önce, hafızanızın sizi yarı yolda bırakacağından korkuyorsanız, her gün gözlerinizi kapatarak kendi kendinize tekrarlayacağınız bir cümle belirleyin. Örneğin, Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim cümlesini tekrarlayabilirsiniz. Bu alıştdz. Ayrıca kısa hafızanızırmada önemli olan, bunu her gün uygulamanız.
 • Paylaş

Düzenli bir uykuya sahip olun, gün boyu edindiğiniz deneyimlerin işlenmesi için uyumanız gerekir.


Hafızayı geliştirmekten ziyade bir veriyi nasıl hafızaya alacağınızı öğrenmelisiniz; Veriyi zihninizde görseller ile birleştirin, bu verinin hipokamp -tan geçmesini ve hafızaya alınmasını çabuklaştırır. NLP kitapları da bu konuda hakikaten faydalı, o yüzden onları da tavsiye edebilirim.


Ayrıca, hafızaya aldığımız verileri nasıl çağıracağımızı bilmemiz gerekir. Tıpkı çok önceleri öğrendiğimiz ya da bildiğimiz bazı şeylerin hiç olmadık zamanda aklımıza gelmesi gibi, bunu daha kontrollü bir hale getirebilirsiniz. Hafızaya alacağınız verileri puanlayın ve öncelikler belirleyin. Günlük yaşantınızda sık karşılacağınız verileri, zihninizde tekrarlayın.


Ben herkeste yetinebileceği kadar bir hafıza miktarının olduğuna inanıyorum, geliştirmemiz gereken nasıl hafızaya alabileceğimiz, aldığımız verileri nasıl çağıracağımız ve kalıtsallaştırabileceğimizdir.

 • Paylaş
Açıkçası şöyle bir şey söylemek istiyorum. Kendimden yola çıkacağım. Ezberi, hafızası müthiş biriydim ortaokul, lise zamanlarımda. Üniversitede gerek hayatın yoğunluğundan, gerek çalışma hayatımdan, gerek okuldan dolayı çok fazla yorulmaya başlamıştım. Üniversitenin ilk yılında adamakıllı ders çalışamadığım gibi okuduğumu anlayıp algılayamıyordum, ezberleyemiyordum. Yorgunluğun bende ciddi bir gerileme yarattığını fark ettim. Öyle bir hale geldi ki günlük hayatımda neler yapmam gerektiğini unutmaya başlamıştım, bir kağıda saat saat neler yapmam gerektiğini falan yazıyordum. İkinci sınıfta spor hocamın da biraz iteklemesiyle eskiden beri var olan kitap kurtluğumu tekrar su yüzüne çıkardım ve deli gibi kitap okumaya başladım. Şu an vize dönemindeyiz ve ben ezberime şaşırıyorum. Gecen yılla bu yılki halim arasında ciddi bir ilerleme kaydetmişim. Hafıza için birebir olduğunu düşünüyorum. Çünkü kitap okurken olay örgüsüne hakim olmanız gerekir, unutmamaya hatta sürekli hatırlamaya çalışırsınız ve bu da hafıza güçlendirir. Şiddetle tavsiye ediyorum.
 • Paylaş
Mesela dans edilebilir veya egzersiz yapılabilir. Ne mi alaka?
Egzersiz yaparak kan dolaşımını arttırırsınız. Bu da beyin fonksiyonlarınızın daha verimli çalışmasını sağlar. Bu tip fiziksel aktiviteler beyninize ve vücudunuza besin ve oksijenin daha rahat taşınmasını sağlar. 
Ayrıca biraz egzersizin kimseye zararı olmaz :)
 • Paylaş
-Hayal kurarken kurduğunuz hayalin detaylarını da düşünmeye çalışın.
-Özel günleri not almak yerine aklnızda tutmaya çalışın.
-İyi beslenin.
-Stresten uzak durun.
-Özgüveninizi yükseltin, iyi bir hafızanız olduğuna inanın.
-Bulmaca çözün.
-Mümkün olduğunca teknolojiden uzak durmaya çalışın.
-Günlük tutun.
 • Paylaş
 • Şarkıları ezberleyin.
 • Okuduğunuz kitaplar hakkında tartışın.
 • Brüksel lahanası,brokoli,kabak,kiraz,kırmızı elma,patlıcan ve üzüm gibi besinler yiyin.
 • Sakinleşin ve stresten uzak durun.
 • Devamlı yeni şeyler öğrenin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Paylaş