Bilmek istediğin her şeye ulaş

Haftalık veya günlük ortalama ne kadar süre kitap okursunuz? Kitap okuma alışkanlıklarınız nelerdir ?

Perşembe günleri çok boşta olduğumdan kitap günü yaptım. 3-4 saat okuyorum. Diğer günler genelde yatmadan önce 1saat kadar okuyorum.
 • Paylaş
Kitap okumak bende bağımlılık yapıyor, öyle her akşam 1-2 saat okuyamıyorum bu yüzden. Genelde başladığım zaman 1-2 günde, uykusuz kalmayı göze alarak okurum. Elimden bırakamam.
 • Paylaş
Kitaptan kasıt edebî eserler olsa gerek, en son 11 yaşımda sunanın serçelerini okumuştum. Sonra çok deneme yapmama rağmen başkasının kurgusunu okumaktan hiç keyif almadım. Defalarca denedim ama alışmamış gözde lens durmaz derler ya benimki de o hesap olmadı. Walla çok denedim, ama okuma isteğini o dönem pehlivan tefrikalarında gidermeyi denedim onda da hep kaslı, kıllı, göbekli, iri yarı erkek tasviri olması midemi bulandırdı, düşünün erkeklerin vücutlarına yağ sürüp bir birine paça kazık oyunu yapmaya çalışması mantıklı mı? Yağlı güreşteki Paça kazık oyununu google da sorgulayın sebebini anlarsınız. Ergenlik sonrası okuduğum hustler, playboy, penthouse dergilerini kitaptan saymıyorum bile. Zaten sayfaları açmak için ayrıca bir emek isterdi o dergiler caaart sesi eşiliğinde yani çirkindi ortam bu sebeple. Bu saçmalık döneminde bir gün cari açık kelimesini okudum gazetede anlamaya bu da ney lann diye üzerine çalışırken üzerinden 30 yıl filan geçti hâlâ kitap okumakla ilgili ciddi sıkıntılarım var zaten 30 yıldırda bu ülkede bitmeyen bir cari açık var. Bu sebeple mevzuat okumaktan yakın gözlüğü taksamda hala kitap okumuyorum. Çok istiyorum ama ah şu cari açık olmasa.
 • Paylaş
Normal bir hafta geçiriyor isem, yani ekstra çalışmam gereken işler yoksa günlük 1-2 saat okumaya çalışıyorum.Yuvarlarsak haftada 10 saat diyebilirim.
 • Paylaş
Kitaba bağlı demek ayıp ama cidden öle kimisi okutur 250 sayfa kimi 3-5 bitirmeden de yenisine geçememk gıcıktır 1-2 kitabı okuyup aldatmak bu durumlarda mübahtır
 • Paylaş
1

Özden, Peki bu kadar özensiz yazmak niye?

Bu aralar Üniversitemin yeni açılmasından dolayı pek okuyamıyorum ama normal düzende ortalama olarak günlük 2 saat okuyorum ayrıca telefonum ve yatak köşemde olmak üzere iki kitabı aynı anda okurum genelde.
 • Paylaş
Kitap okumak derken keyif için tüketilen edebiyat sanatından bahsettiğinizi düşünerek yanıtlamaya çalışayım. Aslında düzenli kitap okumama bilgeliğine 2009'da Orhan Pamuk'la erdim. Düzenli roman okumaya Masumiyet Müzesi'yle son verdim. Tahammül ettim, okudum, bitirdim ama ardından düşündüm ki şimdi bu geri zekalı adam Nobel aldı. Nobelli bir yazar olabilmek için fazla bir zekaya gerek yok, edebiyatın en önemli ödülünü alan yazar bile geri zekalıysa ben niye kasıp da daha da geri zekalıların kurgularını okuyorum. Sonrasında da bir sürü kitap okudum ama işte o lanet romandan sonra gerçekten düzenli bir şekilde günümün belli bir kısmını, hatta hayatımın belli bir kısmını edebiyat sanatına atfetmekten var geçtim. Artık edebiyatı da diğer sanatlar gibi görüyorum, nasıl ki düzenli olarak film izlemiyor, tiyatroya gitmiyor ya da müzik dinlemiyorsam artık düzenli olarak edebiyat da tüketmiyorum. Mesele sanat tüketmekse İnternet'deki çeşitli teknolojik, sanatsal fotoğraflara bakmak da aynı değerde ve aynı amaca hizmet ediyor benim için. Sakın yanlış anlamayın bütün yazarları geri zekalı bulmuyorum, aslında sadece iki yazarı çok sığ ve geri zekalı buluyorum, ikisi de popüler olup şişirilmiş şarlatanlar. İkincisi kim diyeceksiniz... İkincisi Simyacı sığlığını yazan Coelho. Son zamanlarda gelişen bütün edebiyat antipatime rağmen çok beğendiğim yazarlar da var. Çocukluğumun kahramanı Jack London, yine çocukluğumun mizah yazarı Aziz Nesin ayrıca Bukowski, Castaneda, Marquez, Murathan Mungan, Goethe, Neruda, Hemingway, Steinbeck, Heinrich Böll, Herman Hesse gibi yazarları da çok takdir ediyorum.
 • Paylaş
2

Uğur Çakmak, Ben yaşayan yazar okumuyorum ne varsa ölülerde var :) hele birde öleli çok zaman geçmişse :)

Şaman, Eee her yoğurdun yiğit yiyişi farklı olurmuş :) Ölü yazar canlı yazar, sonuçta yazar, kutsallaştırmadan okumak esas alınmalı bence :)

Bu kitabın üslubuna ve türüne göre değişir. Polisiye-macera tarzı bir kitap hafif bir dille yazılmışsa alır başını gider bi oturuşta bitirirsiniz ancak bir Dostoyevski yi öyle okuyamazsınız en azından ben okuyamıyorum. Birde eski baskıları okumayı sevdiğimden yavaş okumayı tercih ediyorum. Kitap okumayı özellikle yatmadan evvel çok severim. Türüne göre değişsede en azından 1 saat okurum.
 • Paylaş
Otobüslerde çok trafik oldugu için sağolsun günde een az 1 saat kitap okuma ihtiyacımı karşıalyabiliyorum zaman bulup :)
 • Paylaş
650 sayfalık kitabı bir kaç saate sığdırdığım da oluyo o gün yorgunluğumdan 50 sayfa okuduğum da belirli bir zaman yok ama o haftayı toplarsam 17 saat oluyor
 • Paylaş
1

Arif N., O 650 sayfa resimli galiba :)))))

Bazen bir günde bir kitap bitiririm, bazen haftasonuna bırakıp iki günde bitiririm, bazen üç kitabı eş zamanlı okurum, bazen bir iki ay hiç okumam aylak aylak düşüncelere dalarım. En büyük eksikliğimdir, hiçbir şeyde düzen tutturamam.
 • Paylaş
Eğer işe servisle değilde, otobüsle gidip gelirsem 1 saat yolda okuyorum. 1,5 saat 'te evde okuyorum. Hafta sonu seyahat etsem de etmesem de en az 2-3 saat okuyorum yolculuk süresine göre değişkenlik gösterebiliyor tabi bu durum. Hangi kitabı ya da kitapları okuyacağıma karar verebilmek içinde, haftada 1-2 saat araştırma yapıyorum. Yani kitaplar hayatımda önemli bir yere sahip... Herkes gibi benimde hoşuma giden bir kitap olduğunda, film izler gibi, hafta sonumu tamamen ona ayırabiliyorum ya da televizyonda birden fazla dizi takip edenler gibi, bende birden fazla kitabı farklı günlerde okuyarak bitirebiliyorum. Genel itibariyle seçimleri şu şekilde yapmaya çalışıyorum. Bir tane bilimsel kitap(örneğin şu an Gen Bencildir), bir tane fantastik(örn şu an Cadı-yasmine galenorn), bir tane de kişisel gelişimim için ingilizce yazılmış bir kitap (örn. Şu an The Fault in our stars) okumaya özen gösteriyorum.
 • Paylaş
Fırsat bulabildikçe okumaya çalışıyorum. Süresi ise okunan kitabın ağırlığına ve içeriğine bağlı olarak değişiyor. Kimi zaman bir kitabı bir günde bitirebiliyorum. Kimi zaman ise sürüne sürüne bir haftada biritemiyorum.
 • Paylaş
Haftada 1kitap
 • Paylaş