Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hakim hangi durumlarda hukuk yaratabilmelidir?

Türkiye'de bir hakimin hukuk yaratmasından bahsedilemez bile. Hukuk yaratmak bağımsız ve dışsal etkenlerden uzak yargı sistemlerinin kaabiliyetidir. Şu anda hangi savcı ya da hakim Fethullah cemaatinden birini  ya da siyasi otoritenin koruması olan bir bürokratı yargılayabilir. Bırak yargılamayı ifadesini bile alamıyor, ki bir de bunun üzerinde bir eylem gerçekleştirip hukuk yaratsın.

Daha düne kadar telefonla kontör istenerek millet çatır çatır dolandırılırken dava bile açamayan savcılar bir savcı 300bin tl kaptırınca bu dolandırıcılara apar topar operasyona başladılar ve dolandırıcıları bir gece topladılar. Hangi hukuk? Bizimkisi olsa olsa guguk.

  • Paylaş

Hakimin hukuk yaratabilmesi Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenmiştir.Tmk md 1. "Kanunda uygulanabilir bir hüküm yoksa, hâkim, örf ve âdet hukukuna göre, bu da yoksa kendisi kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre karar verir.Hâkim, karar verirken bilimsel görüşlerden ve yargı kararlarından yararlanır."Hakim hukuk boşluğunu doldurmak için üzere iki şekilde hareket edebilir.Ya kıyasa başvurur,ya da kendisi bizzat hukuk kuralı koyar.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

325 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları