Bilmek istediğin her şeye ulaş

Haliç metro geçiş köprüsü dışında, hatrı sayılır köprü projemizin olmayışı Türk mimar ve mühendislerin başarısızlığı mıdır?

Öncelikle köprücülüğün mimarlıkla hiç alakası yok. Mühendislerin başarısızlığına gelince bir köprü mühendisi olarak tam katılamıyorum. Çok büyük projelerde çağımızda çok önemli olmuş olan "know how" işin içine girer. Başından beri bu tür projeleri finanse etmeyen devletler deneye yanıla bazı tecrübeleri edinmek yerine bu işi defalarca yapmış olan firmalardan bu tecrübeleri satın alırlar. Bu tecrübelerin bizde olmamasının nedeni ekonomik yetersizliğimizdir. Gelişmiş ülkeler asma köprüleri 1800'lü yılların ikinci yarısından itibaren finanse edebilirken biz ilk olarak 1970'lerde böyle bir yatırım yapabildik. Aradaki 100 seneden fazla tecrübe tabii ki bizde birikmedi.
Dışarıdan görünmese de o metro köprüsünün yaklaşım viyadükleri de en az o kadar teknolojiktir ve o teknoloji bizim tarafımızdan on yıllardır uygulanmaktadır. Bu konuda tecrübe kazanabilmemizin nedeni de sadece artgermeli köprülerin yurdumuzda rahatça finanse edilebilir olmasıdır.
  • Paylaş
Arz talep ve butce meselesi. Basarisizlik diye yorumlanamaz.
  • Paylaş
Sanırım yurtdışında yaptığımız köprülerden aldığımız deneyimle aşacağız bunu. Kendi projelerimizin teknoloji ve bilgi birikimine cevap veremiyoruz ama Afrika da daha başarılıyız. Finansman da çok büyük bir etken köprüler para babalarının omuz atması olmadan kurulmuyor. Peyderpey Türkiye büyüyüp güçlendikçe böyle konularda geçmişe bakıp güleceğiz. Mimar ve mühendisleri başarısızlığının delileri başkadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

186 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt