Bilmek istediğin her şeye ulaş

Halk eğitimde gitar kursuna gidiyorum yaklaşık 4 aydır. Bunun yanında kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Grup kurun ya da bir gruba girin. Hem eğlenir hem de gelişirsiniz, yeterli repertuarı oluşturduktan sonra hatta para bile kazanabilirsiniz. Bir de günde en az 2 saatinizi çalışmaya ayırmalısınız.
  • Paylaş
3

Beşire Mansız Tozar, ben belirttiğiniz saatin altında çalışabiliyorum gün içinde ama grup fikrini sevdim, teşekkür ederim.

Şaman, Çalışma saatleriniz azmış ama az da olsa hiç yoktan iyi olacaktır. Dinleyecek vaktiniz varsa bu güzel klasik eserleri dinleyin, bir kısmı kolay bile sayılır:
Tarrega

Villa Lobos


Antonio Lauro


Bach


Bayağı bir klasik repertuarım var, ihtiyaç olursa nota da verebilirim.

Beşire Mansız Tozar, henüz nota öğrenmedik tab yöntemiyle solo çalıyoruz ama bu klasikleri dinlerken parmaklarımın çok tembel olduğunu fark ettim. parmaklarım da kısa zorlanıyorum açıkçası

Sürekli tekrar et ve çal
  • Paylaş
1

Beşire Mansız Tozar, ilginiz için teşekkür ederim hocam

Bence ilk başta eğitim notasal olarak çok sıkıya alınmamalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bir çok insan ilk enstrüman eline aldığında daha müziğin, enstrümanın veya notanın ne demek olduğunu bilmiyor. 4 aylık çalışma da artık ritim kulağınızın gelişmeye başladığı evredir. Sevdiğiniz parçaları çalmaya çalışın. Ufak tefek bunların sololarını çalmaya başlayın. Bunları yaptığınızda belki grup kurma hevesiniz ortaya çıkarak tekniğinize isteğinize daha da çok pozitif düşünceler katarak çalarken daha iyi adapte olabilir kolaylıkla kavrayabilirsiniz diye düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Beşire Mansız Tozar, ilginiz için teşekkür ederim.

Öncelikle bol bol çalmak istediğin türde gitaristleri dinlemelisin. Popüler müziklerden ne kadar uzak durursan o kadar fazla oranda müzik kulağın gelişecektir. Ek olarak olabildiğince konsere gitmek de seni geliştirecektir. Daha sonra, beğendiğin müzisyenlerden örnek verebilirsen sana uygun olan bir metot önerebilirim. İstediğin zaman sorabilirsin.
  • Paylaş
5

Beşire Mansız Tozar, klasik gitar öğreniyorum şu an genelde popüler şarkıcılardan çalıyoruz. sizin önerebileceğiniz isimler var mı?

Sezer Dursun, Yani akor basarak ritm gitar çalıyorsunuz demektir bu. O halde akustik gitar ve klasik gitar ile şarkı söyleyen yerli ve yabancı müzisyen videolarını seyretmeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Bülent Ortaçgil, Hakan Kurşun, Bob Dylan, Joan Baez vs. Liste çok uzun olabilir. Önemli olan araştırma beceriniz ve iyi müziği ayırt etme isteğinizdir.

Nota öğrenmek önemli. Abel Carlavero'nun metodunu bir şekilde temin edebilirseniz size sıkı bir altyapı oluşturur. Şarkı ve akor ihtiyacınız için Yüzyılın Yüz Şarkısı kitabını öneririm.

Beşire Mansız Tozar, hocamız şu an akor ve sololar(tab) öğretiyor nota öğretmedi. bağımsız bi şekilde ben nota çalışmaya başlarsam sakıncası olmaz galiba

Sezer Dursun, TAB iyi bir sistemdir. Bazı geleneksel eğitim yanlıları kesinlikle nota öğrenilmeli dese de sadece TAB ile çok iyi eserler çalan ve beste yapan müzisyenler de her zaman mevcut olmuştur. Öte yandan ne kadar çok bilgi öğrenirsen o kadar iyidir.

Beşire Mansız Tozar, tabi ki kendimi geliştiririm. ilginiz için teşekkür ederim

Kas hafızası denilen bir olay var. Bu da üzerinde çok egzersiz yaptığımız pratiklerin doğru ve düşünülmeden yapılmasına imkan veren bir disiplin sağlıyor. Kurstan sonra saatlerce egzersiz yapmalısınız. Eğer virtüöz olmak istiyorsanız ilk başlarda aynı egzersizi saatlerce yapacak sabırı göstermeniz gerekiyor. Başarılar kolay gelsin.
  • Paylaş
5

Beşire Mansız Tozar, teşekkür ederim, tekrar ediyorum ama bi süre sonra ritim ve akorları net duyamıyorum sanki.

Hakan, Duyma ilk başlarda sorun olur ve bir çok sebebi vardır. Cihaz kullanmadan akort yapmaya zorlayın kendinizi tüm telleri cihazsız akort etmeye başladığınızda duyma sorununu yüzde elli çözmüş olursunuzun. Daha sonra akorları clear çalarak bol bol egzersiz yapın tonun temiz olmasına dikkat edin. Bir şarkı üzerinden değil kalıp üzerinden çalışın. Ritm için ise bona çalışmamızı öneririm öncelikle çünkü bilinenin aksine telli aletler de sol el parçayı çalarken sağ el aslında sadece ritm elidir. Tabi bu tanım yeni başlayanlara işin mantığını anlatmak için benim tarafımdan uyduruluşmuş genel bir yaklaşım. Ama işin mantığı bu sol el çalar sağ el ritm atar. Muhakkak bona çalışması yapın 15 20 günde eksikliğin kalmadığını göreceksiniz rahat olun. Temel seviyede ki sorularınızı her zaman yanıtlayabilirim takıldığınızda yazın.

Beşire Mansız Tozar, sağ olun, bona çalışması tam olarak nedir anlayamadım, nota öğrenmedik henüz

Hakan, Bona işitsel açıdan nota ve rtim ilişkilerini kuracağımız bir egzersiz kitabıdır aletli yada aletsiz olarak çalışabilen bir kitap tır. pdfindir.com/bona-ve-solfej-kitabı-pdf-1... bu adreste bir tane buldum çok detaylı gibi geldi bana ama içeriği hakkında daha sonrayorum yaparım Meb in bşrbir dokümanı sonuçta resmi bir eğitim amacıyla hazırlanmış illaki fayda sağlar. Tabii vizelerden sonra :)

Beşire Mansız Tozar, teşekkür ederim, vizeler önemli tabi :)

Notalarlamı öğreniyorsunuz yoksa akorlarlamı?
  • Paylaş
3

Beşire Mansız Tozar, akorlarla ve bareli akorları basarken çok zorlanıyorum

Ertan, Bende başlarda zorlaniyordum size bareli akorları 4 ayda öğretmeleri mükemmel bir şey bareli akorlarda zorlaniyorsanız durmadan akorlar arasında geçiş yapmalısınız beyniniz buna daha kolay alışır 2-3 hafta sürekli deneme yaparsanız çok kolay alışabilirsiniz belki istediğiniz gibi ses çıkmaz ama 1ayda bunuda çözersiniz.

Beşire Mansız Tozar, bareli akorlarda geçişler biraz hızlandı ama dediğiniz gibi sesler çok net çıkmıyor henüz.

Ancak senin seviyende gitar çalan arkadaşlarınla grup kurabilirsin genelde sağlıklı sonuç vermez ve bu arkadaşlar bir arada olmaz. Onun haricinde bol bol pratik yapman gerekiyor ama üstüne kata kata... Bunu da bi hocan aracılığıyla giderebilirsin. Şaman Bayyurtun dediği gibi klasik eserleri, kaliteli ve çeşitli tarzları dinlemen ufkunu açacaktır.
  • Paylaş
1

Beşire Mansız Tozar, öneriniz için teşekkür ederim

Ne konuda geliştirmek ritim mi solo mu nota mı yoksa alıştırma mı akor mu amaç ne :)
başlangıç ise öner yavuz gitar derslerine internetten bakabilirsiniz.
  • Paylaş
2

Beşire Mansız Tozar, amaç hepsini geliştirmek :) öneri için teşekkür ederim.

Şenol Deniz Ikizer, benden tavsiye parmak alıştırmaları çok önemli sıkılsanda geçme :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

775 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları