Bilmek istediğin her şeye ulaş

Halüsinasyon görmeye neden olan durumlar neden olabilir?

Halüsinasyonun en fazla görüldüğü hastalık şizofrenidir. Şizofrenide de özellikle işitsel halüsinasyonlar vardır. Bunun dışında sadece şizofreniye özgü olmayan bazı beyin hastalıklarında ortaya çıkabilen koku halüsinasyonları ortaya çıkabilir. Hasta kötü kokular duyar, sürekli bundan rahatsız olur. Koku halüsinasyonları beyin tümörlerinde de karşıya çıkabilir.

Şizofreni dışında depresyonun ağır olduğu hastalarda da halüsinasyon görülebilir. İşitsel halüsinasyonlar daha ön plandadır.

Netice olarak baktığımızda halüsinasyonun psikiyatrik temelleri vardır. Önceden zikrettiğimiz gibi beyin tümörleri, uzun süreli alkol kullanımı, böbrek hastalıklarında ürenin artarak kişinin bilincini kaybetmesi gibi durumlarda ortaya çıkabilir.
  • Paylaş
Uzun sure uykusuz kalma, halusinojen madde kullanma, uzun süreli madde kullanımı, yoksunluk, hormonal dengesizlikler, norolojik yatkınlıklar, kafa travması, uzun süreli uyaran eksikliği gibi durumlarda da halusinasyonlar görülebilir... Psikotik bozukluklar, duygu durum bozuklukları, bağımlılıklar ve kişilik bozukluklarında görülme ihtimali olan bir belirtidir... Tek başına bir belirti olarak halusinasyon dikkate alınmalıdır fakat anlamlı olmayabilir... Bir belirtiler kümesi içinde anlam kazanır...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

859 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt