Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamile kaldığımdan beri eşimle ilişkimiz değişiyor, bir yakınlaşıyor bir uzaklaşıyoruz. Endişeleniyorum, bu durum daha da değişecek mi?

Hamilelik dönemi anne adaylarında değişen hormonal yapıya bağlı olarak duygu dalgalanımlarının görülmesi normaldir. Anne adayı bu dönem çok duyarlıdır, sürekli duygusal dalgalanma içindedir. Eşinizle yakınlaşıp uzaklaşmanız da bu iniş çıkışların bir sonucu. Bu durumda sağ duyu babanın olmalı, çünkü hamilelerin doğasında bu dalgalanma varken babanın bu duygulanımı bilinçli bir şekilde normal olarak karşılaması, tepkisini buna göre vermesi gerekiyor. Eğer baba anlayış gösteremezse anne adayı alınganlığını daha da derinleştiriyor.

Bahsettiğimiz gibi babanın bu dönemde bilinçli olması gerçekten önemli bir konu. Çünkü diğer yandan anne adayının fiziksel değişim nedeniyle baba tarafından beğenilmeme duygusuna kapılması da söz konusu oluyor. Bunun için hamilelik öncesi hem fiziki hem ruhsal değişimlere hazır olmaları gerekiyor ve burada da doğuma hazırlanma, doğumu planlamanın önemi ortaya çıkıyor. Yani siz zamanında ve hazır olduğunuzda hamile kalırsanız ilişkiniz olumlu yönde etkilenir.

Bahsettiğimiz gibi bilinç önemli bir konu. Bu nedenle hem siz hem de eşiniz bilinçlenmelisiniz. Ayrıca doğum dönemi anne adayındaki dalgalanmalar, genel olarak, doğum sonrasında düzelen hormonal değerlerle birlikte geçer. Eğer hamilelik psikolojisi hala atlatılmamışsa bir psikoterapiste danışmanızda fayda var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

472 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt