Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamile kalmak için en uygun dönemler ne zamandır?

Kadınlarda yumurtlama belli zamanlarda olduğu için hamile kalma yeteneği de her gün mevcut değil. Hamile kalmak için de en uygun dönem adet döngüsünün orta dönemi yani normal bir döngüde adet kanaması başladıktan 14-15 gün sonrasıdır. Yumurtlama gününe yakın bu günlerde kadında rahim ağzı (serviks) ve vajina salgılarında artış olur, sıvılar daha akışkan hale gelir. Kadın vücudu adeta spermin rahim içerisine doğru daha rahat ilerleyebilmesi için hazırlanır. Kısaca gebelik planlaması yaparken yumurtlama zamanına yakın günleri planlayın. Uzman yardımına başvurmanız da daha iyi olur.
  • Paylaş
Kadınların her ay menstrual bir döngüsü vardır. Bu döngünün içinde bazı günlerde hamile kalmaya daha uygun olur. Yumurtlama sadece belli zamanlarda olduğu için hamile kalma yeteneği her gün mevcut değildir. Genel olarak bahsedecek olursak, bir kadının yumurtalığından olgunlaşan yumurta tüpler aracılığıyla uterusa bırakılır bu dönemde eğer spermle karşılaşırsa hamile kalabilir. Eğer bu zamana denek gelmezse ortada yumurta olmayacağından uygun bir dönem olmayacaktır.

Şimdi en uygun döneme bakacak olursak; en uygun dönem adet döngüsünün orta dönemidir. Adet kanaması başladıktan 14-15 gün sonrasıdır. Adet kanamasının olduğu günlerde ve bundan hemen öncesi ile hemen sonrası gebe kalmanın en düşük ihtimal olduğu günlerdir.
  • Paylaş
Her kadının adet döngüsü farklı evet bu 21 gün ile 40 gün arasında değişebiliyor.
Ben şöyle hesaplarım. Adet döngüsü diyelimki 30 gün, 3 e bölelim.
İlk 10 ve son 10 gün ihtimal az ama sıfır değil. Ortadaki 10 günde bebek olma ihtimali yükseliyor.
Herkes kendi gün sayısına göre buradan kolayca hesaplayabilir.

Ayrıca biraz teknoloji ile aranız iyiyse, artık bazı applikasyonlar var. Periyodunuzu girdiğinizde hamile kalmanız için en uygun dönemi ve günü size söylüyor.

Doğum (Hamilelik)

My days bunlardan bir tanesi. Oldukça detaylı, adet olduğunuz günü, ilişkiye girdiğiniz günü ve hamilelik başlangıcınızı bile işaretleyebiliyorsunuz.

Tavsiye benden : ) )
  • Paylaş