Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamile olunduğu kesin olarak ne zaman belirlenir?

Hamilelik şüphesi yaratan ilk belirti çoğunlukla adet gecikmesidir ancak her adet gecikmesi hamilelik olduğu anlamına gelmez, başka nedenlerle de adet gecikmeleri yaşanabilir. Bu nedenle adet gecikkmesi kesin hamilelik varlığını gösteren bir belirti denilemez. Hamilelik varlığında diğer sık görülen belirtiler ve şikayetler buşantı, kusma, yiyeceklerden tiksinme, aşerme, yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerdir. Ancak bunlar da hamile olmayan bayanlarda bazı hastalıklar varlığında hatta bazen grip benzeri basit enfeksiyonlar varlığında bile görülebilen belirtilerdir. Bu nedenle gebelik varlığını kesin gösteren bir belirti yoktur. Kesin hamilelik var diyebilmek için muayene, gebelik testi ve ultrason gereklidir.
Belirtiler sadece şüphelenmenizi sağlar ve bu çok faydalıdır. Çünkü hamilelikten şüphelendiren belirtiler olduğunda anne adayı hiçbir ilaç kullanmamalı, sigara içmemeli, alkol almamalı, yani gebelik açısından risk yaratabilecek davranışlarda bulunmamalı ve kesin durumu öğrenmek için gebelik testi yapmalı, doktoruna başvurmalı.
Gebeliğin kesin belirtileri ;
a) Fetusun kalp sesinin duyulması ve sayılması. Hekim bu amaçla özel bir dinleme aleti kullanır; Çok kere ancak 18-20. Haftalarda anlaşılabilir. Dakikada 120-140 defa attığından annenin nabzından ayırt edilebilir.
b) Aktif fetus hareketlerinin muayene eden hekim tarafından tespiti; Beşinci aydan sonra elin karın üstüne koyulması ile hissedilebilir.
c) Fetus iskeletinin röntgen filminde görülmesidir. Bu belirtilerden herhangi birinin tespiti hamilelik teşhisini kesinlikle koydurur. Ancak dördüncü aydan sonra görülür. Fetusu röntgen ışınına maruz bırakmanın çocuğun gelişimini etkileyebileceği şüphesi mevcut olduğundan çok mecbur kalmadıkça kadın-doğum uzmanları bu yola başvurmazlar
d) Tabiki gebelik testleridir... Pozitif cıkması hamile oldugunuzu gösterir. Fertilizasyon gerçekleştiginde idrarinizda ve kanınızda BHCG hormonu tespit edilir. Gebelik oldugunu belirten hormondur.
  • Paylaş
Tecrübeyle sabit herhangi bir gebelik testi pozitif çıktığında hamilesinizdir. Test negatif çıkarsa yine de hamile olabilirsiniz ama pozitif çıkmasının tek bir anlamı vardır, hamilesinizdir.
  • Paylaş
Kesin hamilelik döllenmeden 5-6 gün sonra embriyoyu çevreleyen hücrelerden salgılanan bir hormon sayesinde anlaşılır. Gebelik testinde esas alınanda bu hormondur.Bu salgı tespit edilirse pozitiftir.
  • Paylaş