Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelik dönemi beyinde nasıl değişiklikler görülür?

Bilim dünyasında, hamilelik dönemi beyinde değişiklik görülüp görülmediği bir tartışma konusudur. Bunun nedeni hamilelik beyni denilen konudur.

Zihinsel uyuşukluk, hafıza kaybı veya unutkanlık gibi olaylar problemler sık görülür. Bu sendroma hamilelik beyni veya plesenta beyni adı verilir. Uzmanlar bunu kabul etmekte şüpheyle yaklaşmalarına karşın birçok hamile bundan şikayetçidir. Bilim dünyası ise bunun üzerine pek bir söz söyleyemiyor çünkü yapılan çalışmalar sınırlı. Bununla birlikte hamilelik beyninin olduğunu kanıtlayacak yeterli kanıt yok. Biz psikiyatrik açıdan baktığımızda hamilelik beyninin aslında psikolojik bir fenomen olarak ortaya çıktığı kanaatindeyiz. Tabii bununla birlikte konuyu daha iyi kavramak için hamilelikte ne olduğuna bakabiliriz.

Öncelikle hamilelik dönemi dalgalanmalarla salgılanan östrojen ve progesteron hormonları değişken ruh hali, yorgunluk, artan uyku hali ve baş ağrısına neden olur. Bunun hafızaya etki etmesini de beklemek doğal olur. Ayrıca biliyoruz ki hamilelerin beyni üçüncü trimesterde küçülmesine rağmen beyin hücrelerini kaybetmez. Beyinde bu açıdan değişiklik görülür. Eski haline dönmesi ise doğum sonrası olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

335 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt