Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelik döneminde annenin psikolojisinde ne tür değişiklikler olabilir?

 O dönemlerde anne adayının hormonları farklı çalıştığından dolayı  çok hassas olabiliyor,  çizgifilmlere bile ağlayabilir  hale gelebiliyor. Zaman zaman sebebsiz şeylere bile küstükleri görülmüştür:)  Hamile bayanların yaşadıkları ruh hali bebekler üzerinde  çok etkilidir.  Kısacası aslında  Annenin psikolojisi nasılsa çocukta o psikolojiyi yaşar. Düşük tehlikesiyle sürekli tedirgin bir hamilelik geçiren bayanın çocuğu tedirgin; korku ve baskı içinde bir hamilelik geçirenin çocuğu ise korkak ve ezik olabiliyor.  Anne bu süreçte mümkün olduğunca daha sakin aylar geçirmesi ,hem  doğacak bebeği için ,hemde kendisi için sonraki süreçte dinç bir ruh yapısına sahip olması çok önemlidir. Çünkü onların bir gülüşü ,birde ağlayışı ömre bedeldir:) 
  • Paylaş
 Kadından kadına bu dönem farklı geçirilsede şu bi gerçektirki hamilelerin psikolojileri çok değişkendir.Hamilelikleri sürecince çok hassas ve duygusal olurlar.Sebepsiz yere ağlayıp bazen çok sinirlenebilirler.Hiç şüphe yokki içinde yeni bir hayatın oluştuğunu düşünmek ve onu kendi canınla,kanınla beslediğini düşünmek çok farklı ve özel bir durumdur.Buda annnenin sorumluluğunu arttırdığı için annenin psikolojisini değiştirmesi normaldir. Tabi psikolojisindeki değişikliğin asıl sebebi hormonlardır.
  • Paylaş
Bir kere annelik-babalık her şeyden önce ciddi bir sorumluluk.Tarafların ilk çocuğuysa üstelik,adaptasyon sürecinde cesaretsizlik,acaba yeterli olabilecek miyim,acaba iyi bir evebeyn olabilecek miyim kaygısı baş gösteriyor.Sosyal hayatlarının değişeceklerini,sevgi dengesini kuramayacaklarını düşünüyorlar.Bu konuda ciddi kaygıları ve korkuları olabiliyor.Yalnızlık gibi duygular doğabiliyor.Bunları azaltmak için eş desteği,psikolojik destek,rahatlama egzersizleri,birlikte hareket etme,tecrübeli kişilerle konuşma,yardım alma,hamilelik,annelik,bebek sağlığı gibi konularda bilgi sahibi olma yollarına gitmek gerekir.
  • Paylaş
Hamilelik döneminde en çok aşırı hassasiyet, sebepsiz ağlama, korku, kötümserlik, yanlış anlama ve aşırı stres gibi psikolojik değişimler görülür. Özellikle son aylara doğru hamileler daha çok kaygılanmaya başlarlar. Bir şeylerin ters gitme ihtimalini düşünürler. Ayrıca hamilelerde unutkanlık gibi değişimler de görülür. Eşleri tarafından destek ve ilgi görmek bu süreci kolaylaştıracaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1356 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları