Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken besinler nelerdir?

Anne adaylarının beslenmesi, bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için önemli olduğu kadar, hamileliğin sağlıklı ve düzgün bir şekilde devam edebilmesi açısından da önemlidir. Dolayısıyla bu süreçte anne adaylarının, bebeklerinin sağlığını tehlikeye atabilecek ya da hamileliğin sonlanmasına kadar ciddi sonuçlar doğurabilecek bazı besin gruplarından uzak durması gerekmektedir. Ancak hamilelik boyunca neler yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz konusunda kendinizi çok sıkmayın. Sadece bazı yiyeceklere daha özenli yaklaşıp, tüketin.
  • Hamilelikte çok ciddi zararları olduğu bilinen bir element olan cıva, özellikle derin su balıklarında fazlasıyla bulunmaktadır. Zarar görmemek adına doğru balıkları tercih etmek gereklidir. Köpek balığı ve kılıç balığından uzak durmalısınız. Bu balıklar cıva oranı yüksek olan balıklardır. Bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir. Hamilelere; lüfer, palamut, levrek, sardalye, uskumru ve somon tavsiye edilir.
  • Ton balığının haftada 400 gramdan fazla tüketilmemesi, sağlık otoriteleri tarafından özellikle tavsiye edilmektedir.
  • Midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünleri yenmemelidir. Sushi de hamilelikte tüketilmemelidir.
  • Hamilelikte çiğ et veya az pişmiş et oldukça zararlıdır. Az pişmiş ve çiğ ette toksoplazma riski vardır. Toksoplazma, düşüğe ve doğum kusurlarına neden olabilir. Et ve tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmelisiniz. Buzluktan çıkan etleri, iyice çözülmeden pişirmeyin.
  • Az pişmiş yumurta ve pişmemiş yumurta içeren mayonez gibi yiyecekler hamileyken tüketilmemelidir.
  • Pastorize olmamış süt ürünlerinin tüketimi kesinlikle çok zararlıdır. Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler güvenilir değildir. Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde; erken doğum, düşük ve doğum kusurlarına yol açan listeria bulunur.
Hamilelik
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

226 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt